Polskie Radio

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 12:42
"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Para Prezydencka weźmie udział w Narodowym Czytaniu 2023
Para Prezydencka weźmie udział w Narodowym Czytaniu 2023Foto: Jakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl

Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

You Tube/Prezydent RP Andrzej Duda

Poprzednie edycje Narodowego Czytania

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, "Antologii Niepodległości" – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, rok później "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

źródło: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

. .
Czytaj także

Rafał Wiśniewski: "Nad Niemnem" to powieść uniwersalna, z biegiem czasu doceniamy ją coraz bardziej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 18:00
 - Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim zostaje w naszej świadomości, potem jest kontynuowane. Święto czytelnictwa to nie tylko ta wrześniowa sobota, niech zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia każdego roku. Szukajmy pretekstu, aby sięgnąć po literaturę w podróży, gdy chcemy podnieść nasze kwalifikacje i zainwestować w siebie - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2023: Eliza Orzeszkowa i "Nad Niemnem". "To będzie piękne wydarzenie"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 21:17
Powstawała przez dwa lata, ukazała się w 1888 roku i była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będzie lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania, które odbędzie się już 9 września w Ogrodzie Saskim. - To piękne wydarzenie, które współtworzą miłośnicy polskiej literatury i wszyscy, którzy lubią czytać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń