Polskie Radio

88 lat temu rozpoczęło działalność Polskie Radio dla Zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 12:00
1 marca 1936 roku rozpoczęło się codzienne nadawanie na falach krótkich adresowanych do obcokrajowców oraz Polonii audycji w językach polskim i angielskim. Później doszły programy po niemiecku, czesku, węgiersku i portugalsku.
Polskie Radio dla Zagranicy realizuje misję promowania kraju i prezentowania polskiej racji stanu światowej opinii publicznej.
Polskie Radio dla Zagranicy realizuje misję promowania kraju i prezentowania polskiej racji stanu światowej opinii publicznej.Foto: Polskie Radio

Działalność rozgłośni przerwała wojna. Po wojennej przerwie audycje emitowano przez kilka miesięcy z Lublina, i dopiero w sierpniu 1945 program przeniesiono z powrotem do Warszawy. Z czasem pojawiły się tu przekazy w wielu językach obcych. Polskie Radio nadawało nawet po duńsku, grecku i fińsku, w esperanto i po arabsku.

Audycje dla zagranicy były oczywiście poddawane ścisłej politycznej cenzurze, a mimo to znajdowały swoich zwolenników na świecie. Bo czasem udawało się przecież "przemycić" coś, czego nie wyłapali cenzorzy.

Polskie Radio dla Zagranicy>>>

Wystarczy przypomnieć, że w Radiu dla Zagranicy pracowało lub z nim współpracowało wielu wybitnych twórców i dziennikarzy, w tym Jeremi Przybora, Irena Dziedzic, Bożena Walter, Michał Sumiński. Naszymi dziennikarzami byli na przykład Marek Łatyński i Piotr Mroczyk - późniejsi dyrektorzy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Po 1989 roku program zmienił formułę. Powstały między innymi redakcje, tworzące w językach naszych wschodnich sąsiadów: litewska, ukraińska, białoruska. Dziś program Polskiego Radia dla Zagranicy nadaje audycje w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.

W 2022 roku, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, powstało Polskie Radio dla Ukrainy – obecnie największy zespół w Polskim Radiu dla Zagranicy, nadający na żywo program dla Ukraińców w Polsce i poza naszymi granicami.

Programy przekazywane dawniej jedynie w postaci analogowej teraz odbierane są również w przekazie cyfrowym. Programów Polskiego Radia dla Zagranicy można słuchać także na platformie podcastowej. 

Promowanie kraju i prezentowanie polskiej racji stanu

Polskie Radio dla Zagranicy realizuje misję promowania kraju i prezentowania polskiej racji stanu światowej opinii publicznej. Jego zadaniem jest informowanie o wydarzeniach w Polsce, o naszej polityce zagranicznej, a także o gospodarce i ekonomii. W audycjach pokazywany jest obraz polskiego społeczeństwa i jego dokonań naukowych i kulturalnych.

Radio dla Zagranicy przedstawia także kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy. Na program składają się: serwisy informacyjne, przeglądy prasy, komentarze, korespondencje zagraniczne, wywiady, dyskusje, audycje religijne oraz muzyczne. Dzięki najnowszym technologiom multimedialnym program jest odbierany na wszystkich kontynentach. 

Mat. promocyjne/IAR