Polskie Radio

Nowości na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 08:00
"Kunstkamera" i "Pogłosy" to nowe audycje Programu 2 Polskiego Radia. Na antenie pojawi się także przegląd prasy zagranicznej – od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Premierowe wydanie audycji poświęconej sztuce 7 kwietnia o godz. 14.45, a "Pogłosów" - 8 kwietnia o godz. 19.00.
W reportażu z okazji 87. urodzin Dwójki usłyszeliśmy między innymi, jak brzmi nasz program z perspektywy reżyserki
W reportażu z okazji 87. urodzin Dwójki usłyszeliśmy między innymi, jak brzmi nasz program z perspektywy reżyserkiFoto: Krzysztof Świeżak/PR

"Kunstkamera" to nowa audycja Aleksandry Łapkiewicz. Emitowana będzie na antenie radiowej Dwójki w niedziele o godz. 14.45. Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią, a zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenieść słuchaczy w inny czas.

- Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie. W naszej "Kunstkamerze" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Będziemy wspólnie zapełniać naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć – zapowiada prowadząca audycję Aleksandra Łapkiewicz.

Od 8 kwietnia, od poniedziałku do piątku, o godz. 17.00 Program 2 Polskiego Radia zaprasza na "Przegląd prasy zagranicznej", w którym usłyszeć będzie można o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych na świecie. W roli komentatorów: Monika Pilch - w poniedziałki i czwartki, Kamil Zalewski – we wtorki (prasa krajów bałtyckich), Mariana Kril – w środy (prasa ukraińska) oraz Tomasz Sajewicz – w piątki (prasa Azji Południowo-Wschodniej).

Od 8 kwietnia w Programie 2 Polskiego Radia pojawią się "Pogłosy" - krótki magazyn przedstawiający najistotniejsze słowa gości, które danego dnia padły na antenie. Emisja od poniedziałku do piątku o 19.00.

- Siłą, a zarazem przekleństwem radia jest jego ścisły związek z teraźniejszością. Słowa, które padają na antenie – nawet te najważniejsze – ulatują. Postanowiliśmy więc dać im drugie życie, wskazując zarazem wypowiedzi, które z naszej perspektywy godne są odnotowania – dodaje Michał Nowak, sekretarz radiowej Dwójki.

Czytaj także: "Debata Dwójki" - nowa audycja w Programie 2 Polskiego Radia

mat. pras./mgc

Czytaj także

"Daj mi wszystko". Andrzej Starmach o sztuce i kolekcjonerstwie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 16:00
- Poprzez naszą działalność, te kontakty, które mamy od kilkudziesięciu lat, udało nam się zdobyć dzieła o niezaprzeczalnej wartości dla polskiej historii sztuki, takie wręcz ikoniczne okazy - mówił Andrzej Starmach. Niedawno te cenne prace zostały przekazane miastu Kraków.
rozwiń zwiń