Polskie Radio

"Nie do wiary!" 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 08:40
Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu…. - już 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00 – 20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp jest bezpłatny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl. 
27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu.
27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. Foto: Polskie Radio

Organizatorzy przygotowali kilka stref, które umożliwiają poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków: 

"Strefa twórców", w której będzie można budować, konstruować i majsterkować, a także znaleźć wiele pomysłów i inspiracji do samodzielnego tworzenia; w "Strefie przyszłości" - wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie, w tym najnowsze odkrycia naukowców; "Strefa organizatorów" – tam będzie można zapoznać się z listą wystawców, instytucji oraz atrakcji; w "Strefie cywilizacji" znajdą się stanowiska związane z historią, sztuką, językiem, komunikacją i naukami społecznymi; "Strefa kultowych eksperymentów" to eksperymenty i doświadczenia: ciekły azot, suchy lód, para, piana i kolory; "Strefa rodzinna" to z kolei atrakcje dla najmłodszych uczestników, na których czekać będzie wiele aktywności rozbudzających ciekawość; w "Strefie zdrowia" o odkryciach naukowych zmieniających oblicze medycyny i nowatorskie metody leczenia wielu chorób. 

 

27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. Ponadto będzie można się dowiedzieć czy woda może być paliwem rakietowym, namalować obrazy farbami, które oczyszczają powietrze, porozmawiać z humanoidalnym robotem, obejrzeć pod mikroskopem komórki hodowane in vitro, sprawdzić co myślą zwierzęta, skorzystać z symulatora starości i poczuć dolegliwości z jakimi borykają się seniorzy i osoby niepełnosprawne. 

 

To nie koniec atrakcji – goście Pikniku będą mogli na przykład sklonować chryzantemę. Pojawi się także robotyczny pies Spot, który potrafi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, patrolować niebezpieczne tereny, a nawet przeprowadzać wstępne badania lekarskie. Będzie też można zbudować łapacz mgły, pozwalający pozyskać wodę z atmosfery, poznać tajemnicę konstrukcji lewitującego stolika i odkryć jasną stronę polaryzacji. 

 

W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad stu wystawców z kraju i zagranicy,  wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować przebieg imprezy i prowadzić z terenu Pikniku, audycje na żywo. 

ZOBACZ SPOT 27. PIKNIKU NAUKOWEGO POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Centrum Nauki Kopernik 

mat. prasowe / rk 

Czytaj także

Blisko 120 wystawców na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 17:42
Blisko 120 wystawców zaprezentuje się na tegorocznym 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Odbędzie się on za miesiąc, 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem „Nie do wiary”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. "Atrakcji będzie mnóstwo"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 19:33
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych. Piknik to najnowsze badania, kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i zapierające dech w piersiach pokazy dla osób w każdym wieku.
rozwiń zwiń