- Mamy 116 wystawców. Są instytuty naukowe, uczelnie wyższe, ale również koła naukowe, szkoły i prywatne firmy, które zajmują się nauką i edukacją - powiedziała Katarzyna Młynek, dyrektorka do spraw edukacji i komunikacji naukowej Centrum Nauki Kopernik. Dodała, że temat Pikniku "Nie do wiary" pozwoli wszystkim pasjonatom nauki pokazać swoje najbardziej spektakularne osiągnięcia i zjawiska najmocniej poruszające wyobraźnię.
Pomysłodawcą największej obecnie imprezy popularno-naukowej w Europie było Polskie Radio. - 27 lat temu na Rynku Nowego Miasta stanęło 13 namiotów. To była inicjatywa ówczesnego Polskiego Radia BIS. Robert Firmhofer, Krystyna Kępska i prof. Łukasz Turski to oni wymyślili piknik i teraz po 27 latach mamy taką sytuację, że są tutaj ci, którzy byli na pierwszej edycji jako młodzi naukowcy, a w tej chwili są już mentorami następnego pokolenia entuzjastów nauki - powiedział Leszek Słowikowski, zastępca dyrektora Agencji Promocji Polskiego Radia.
Od 2008 roku Polskie Radio organizuje Piknik Naukowy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Od 11 lat wydarzenie odbywa się na Stadionie Narodowym. Niektórzy wystawcy na Pikniku Naukowym są od początku, jak Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk imienia Bohdana Dobrzańskiego w Lublinie. - Na pewno jest to niezapomniana przygoda. Czekamy cały rok na następne wydarzenie, zastanawiając się, czy zdołamy wymyślić nowe eksperymenty, doświadczenia i pokazy, które będą zgodne z tematyką i zachwycą zwiedzających - powiedziała koordynatorka z Instytutu Joanna Wiącek.
Strefa Twórców
Nowością w tym roku będzie Strefa Twórców. Zaprezentuje się w niej, między innymi, "Pawilon Kultury" Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie. - Przyjedziemy z nową rzeczą, taką wcześniej niespotykaną, bo będziemy działać w szkle. Będą pokazy związane z wypalaniem, dmuchaniem i zalewaniem przedmiotów szkłem, a także warsztaty, na których będzie można zrobić coś indywidualnego ze szkła. Trochę edukacji, nauki, a trochę też własnej pracy twórczej - powiedziała koordynatorka projektu Olga Przepiórkiewicz.
Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych. Prezentowane są najnowsze badania, eksperymenty, ciekawe warsztaty i zapierające dech w piersiach pokazy dla osób w każdym wieku.
W 2005 roku Piknik Naukowy został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo".
Na Pikniku Naukowym obecne będą też poszczególne redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy.
IAR/dad