Polskie Radio

CERN potwierdza istnienie cząstki, która zachowuje się jak bozon Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 10:43
Bozon został przewidziany teoretycznie, ale dotąd nikt nie potwierdził jego istnienia. Do dzisiaj.
Audio
  • Profesor Leszek Roszkowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (IAR)
Jedno ze zderzeń w eksperymencie CMS
Jedno ze zderzeń w eksperymencie CMSFoto: CERN/CMS.

Poszukiwania bozonu Higgsa trwały od pół wieku. To ta cząstka ma decydować o tym, że materia ma masę.

W CERN poszukiwaniami zajmują się aż dwa niezależne zespoły: ATLAS i CMS. Chodzi o to, aby odkrycie dokonane przez jedną grupę mogło być potwierdzone przez drugą.

Właśnie poznaliśmy wyniki ich badań.

To była pierwsza w historii konferencja odbywająca się na dwóch kontynentach. To, co dzieje się pod Genewą, było oglądane na całym świecie, ale w dyskusji brali udział także fizycy z Melbourne, gdzie rozpoczęło się wielkie branżowe sympozjum.

4.07.2012

9:07

Jak na razie swoje wyniki przedstawia eksperyment CMS, w którym pracuje 4000 osób. Joe Incandela z CMS wyjaśnia, czym jest Model Standardowy i dlaczego bozon jest taki ważny.

- To bardzo wstępne wyniki, ale są bardzo silne. Inaczej byśmy ich nie przedstawiali - mówi Incandela.

9:20

Incandela omawia metodologię eksperymentu CMS. Ponieważ jak na razie prezentacja jest specjalistyczna, internet komentuje wygląd fizyka. "Czyż nie wygląda jak George Clooney?" - pyta Ian Sample, dziennikarz "Guardiana" znajdujący się w CERN.

9:24

- Przejdę do wyników - powiedział Incandela. Na sali znajduje się sam Peter Higgs.

9:25

Reuters opublikował właśnie krótką informację, że w CERN odkryto cząstkę, która "może być bozonem Higgsa". - Mogę potwierdzić, że odkryto cząstkę, której cechy są spójne z tymi, jakie ma posiadać bozon - komentuje dla Reutersa John Womersley z brytyjskiego Science & Technology Facilities Council, który śledzi konferencję z Londynu.

9:31

Jeśli nałoży się na siebie wyniki rozkładu cząstek na dwóch kanałach, to wyniki eksperymentu CMS dają wyniki 5 sigma - relacjonuje Incandela. Na sali wybucha aplauz. To dość twardy dowód na istnienie cząstki, nawet jak na standardy fizyki wysokich energii. Oznacza, że istnieje zaledwie 0.00006% szansa, iż wynik został uzyskany losowo.

9:45

Energia obserwowanej przez CMS cząstki to 125,3 GeV +/- 0,6 . - Znaleźliśmy bozon o takiej energii - podsumowuje Incandela. Pewność: 4,9 sigma.

Brian Cox z Uniwersytetu w Manchsterze i dziennikarz Discovery wyjaśnia na Twitterze: Mówiąc krótko, CMS odkrył nowy bozon, który zachowuje się jak Higgs z Modelu Standardowego .

Pier Oddone, fizyk i szef amerykańskiego Fermilab, komentuje tymczasem: Jeśli coś wygląda jak kaczka, rusza się jak kaczka, to jest kaczką!

9:53

Teraz czas na wyniki drugiego zespołu. Przemawia Fabiola Gianotti, liderka zespołu 3000 badaczy eksperymentu ATLAS.

10:10

Jak na razie Fabiola Gianotti wyjaśnia metodologię eksperymentu ATLAS i ulepszenia, jakie w niej zastosowano. Dobrze poinformowani dziennikarze z New Scientist twierdzą, że warto poczekać do wyników. "Są ekscytujące" - donoszą na Twitterze. Ponoć ATLAS widzi Higgsa z odchyleniem standardowym 5 sigma.

10:35

Aplauz na sali. Badacze z eksperymentu ATLAS widzą bozon na 126,5 GeV, odchylenie standardowe 5 sigma. - Dziękujemy ci, naturo - mówi Gianotii.

Podsumowując: eksperymenty CERN widzą cząstkę o energii ok. 126 GeV, która zachowuje się jak bozon Higgsa z Modelu Standardowego.

10:45

- Mamy odkrycie. Nie bójmy się tego określenia. To kamień milowy w historii fizyki i dopiero początek. To będzie miało wielkie skutki dla przyszłości  - podsumowuje Rolf Heuer, szef CERN. Owacje na stojąco.

10:57

- To najwspanialsze wydarzenie w moim życiu. Niewiarygodne - mówi obecny na sali Peter Higgs.

11:21

Trwa konferencja prasowa. - Tak, znaleźliśmy bozon. Teraz musimy potwierdzić, jaki to bozon - mówi Rolf Heuer. Na razie wiadomo, że zachowuje się jak bozon Higgsa, ale do potwierdzenia jego właściwości potrzeba będzie dalszych badań.

12:30
- Nie ma wątpliwości, że znaleziono coś bardzo podobnego do bozonu Higgsa. Siła sygnałów otrzymanych przez CMS i ATLAS jest całkowicie przekonująca - komentuje prof. John Ellis z King's College w Londynie, wieloletni współpracownik CERN. - W dodatku są one potwierdzone przez dane z Tevatronu z eksperymentów CDF i D0. Teraz nacisk zostanie położony na właściwości nowo odkrytej cząstki. Czy ma spin zero? Odkrycie otwiera nową erę w fizyce cząstek, bo będziemy poszukiwać odchyleń od Modelu Standardowego.

Czy to na pewno bozon Higgsa? A może jego bliźniak? - dopytywali się dziennikarze zgromadzeni na konferencji w CERN. - Zapytajcie mnie ponownie za cztery lata - odpowiadał wymijająco szef CERN, Rolf Heuer. - Istnienie cząski podobnej do Higgsa to silny argument za supersymetrią - dodał Joe Incandela z CMS.

(ew)

Czytaj także

Higgsteria: jak nazwać bozon Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 12:30
Wbrew pozorom bozon Higgsa nie musi się tak nazywać. Dyskusje trwają. Jeśli istnienie cząstki się potwierdzi, może otrzymać nowe miano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Higgsteria: Mamy odkrycie - zapewnia fizyk z CERN

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 12:55
- Bez wątpienia mamy odkrycie - mówi jeden z fizyków z eksperymentu ATLAS, proszący o anonimowość. Ogłoszenie odkrycia bozonu Higgsa już jutro rano. "Godzina H" o 9:00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peter Higgs. Skazany na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 13:00
Kim jest człowiek, który wymyślił boską cząstkę? Trzy lata temu, kiedy otwierano Wielki Zderzacz Hadronów, mało kto o nim słyszał (poza fizykami cząstek). Teraz wszyscy znają już to nazwisko.
rozwiń zwiń