Polskie Radio

Jan Gaca grał nawet zaspany

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 13:02
W czwartkowych "Źródłach" Jana Gacę - zmarłego w sierpniu tego roku wybitnego skrzypka z Radomszczyzny - wspominać będzie jego uczeń Maciej Żurek.
Jan Gaca (na pierwszym planie)
Jan Gaca (na pierwszym planie)Foto: Krzysztof A. Dziedzic / Wikimedia / CC

"Był sierpień - późne popołudnie. Po piętnastokilometrowym marszu (tyle jest z Przysuchy do Przystałowic Małych) weszliśmy do domu Jana Gacy. Wyskoczył z łóżka trochę zaspany. Machnął ręką szerokim gestem zza głowy. 'Panie, ale zaskoczenie', powiedział uradowany, jak byśmy byli dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Zanim zdążyliśmy powiedzieć, skąd jesteśmy i co chcemy, Gaca wyjął skrzypce i, nie pytając o nic, zaczął grać... niesamowicie. Zakochaliśmy się w nim i w muzyce po 30 sekundach" - wspomina Maciej Żurek, skrzypek, założyciel Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego, który powstał w 1998 roku jako jedna z inicjatyw przy olsztyńskim Stowarzyszeniu "Tratwa".

O Janie Gacy z Maciejem Żurkiem rozmawiać będzie Anna Szewczuk-Czech.

31 października (czwartek), godz. 12.00

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa
Czytaj także

Śmierć Jana Gacy: To tak jakby umarł Miles Davis

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 15:30
- Starsi ludzie mówili, że on znakomicie gra do tańca. Dlatego lubili z nim grać i harmoniści i akordeoniści - o wybitnym ludowym skrzypku z Przystałowic Małych w "Poranku Dwójki" opowiadał prof. Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy wysiadają przy muzyce Kamfinioków

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:00
- Gdy na Oktoberfest w Bawarii zagraliśmy polkę, Niemcy nie dali rady obracać - mówił w Dwójce Stefan Pasterczyk, kierownik kapeli Kamfinioki, która zdobyła jedną z nagród na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert pamięci Jana Gacy - transmisja wideo

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 11:00
W ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbywa się specjalny koncert, którym muzycy młodego pokolenia i przyjaciele Jana Gacy składają hołd radomskiemu mistrzowi skrzypiec.
rozwiń zwiń