Polskie Radio

Życiowa korekta według Bernharda

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 09:55
W "Sezonie na Dwójkę" zapraszamy na dyskusję o przetłumaczonej właśnie na język polski powieści Thomasa Bernharda "Korekta".
Thomas Bernhard
Thomas BernhardFoto: Wikipedia/Thomas Bernhard Nachlaßverwaltung/Creative Commons 3.0

Bohaterami wydanej w 1975 roku powieści są trzej dawni koledzy szkolni, pochodzący z Górnej Austrii. Narrator, matematyk z Uniwersytetu Cambridge, przyjeżdża po latach nad rzekę Aurach do preparatora ptaków Hoellera i wprowadza się na poddasze jego domu, gdzie zamierza zebrać i uporządkować tysiące notatek, pozostawionych tam przez ich wspólnego przyjaciela, Roithamera, profesora fizyki w Cambridge.

/

Roithamer, postać wykazująca wiele podobieństw do słynnego filozofa Ludwiga Wittgensteina, przez wiele lat budował dla siostry w geometrycznym centrum tamtejszego lasu osobliwy budynek nazywany Stożkiem, a dowiedziawszy się o jej śmierci, popełnił samobójstwo. Towarzyszymy w próbie rekonstrukcji rozpadu osobowości geniusza, nieustannie zmuszającego się do korygowania swoich przemyśleń, zanim proces ten przerwie właściwa korekta - śmierć. Jedyną logiczną konkluzją życia jest zanegowanie własnego istnienia. (materiały wydawnictwa Czytelnik )

W audycji o książce "Korekta" rozmawiać będą dr Agata Barełkowska i dr Marek Kędzierski. Jej fragmenty przeczyta Andrzej Mastalerz.

Na audycję zaprasza Witold Malesa.

19 listopada (wtorek), godz. 18.00

Zobacz więcej na temat: Thomas Bernhard
Czytaj także

Wiedeń snobów i megalomanów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 00:13
"Wycinka", skandalizująca powieść Thomasa Bernharda, była przez pewien czas objęta w Austrii zakazem rozpowszechniania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jelinek: jakby Nobla otrzymało zwierzę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:00
- Kobiety bardziej niż mężczyźni walczą o status swojej podmiotowości i dlatego tak często korzystają z możliwości mówienia, choć nie zawsze bywają słuchane. To sprawa recepcji - mówiła w ostatnim udzielonym wywiadzie Jelinek.
rozwiń zwiń