Polskie Radio

Prof. Marek Banaszkiewicz prezesem Polsy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 22:22
Został powołany przez premier Ewę Kopacz na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
Vega w trakcie startu
Vega w trakcie startuFoto: ESA

Agencja ma koordynować działania polskiego sektora kosmicznego. Prof. Banaszkiewicz dotychczas był dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Przygotowując odpowiednią ustawę o Agencji rząd wskazywał, że Polska w związku z uczestnictwem w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wpłaca do niej kwotę rzędu kilkudziesięciu milionów euro rocznie, natomiast polski sektor kosmiczny w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA.

Dzięki Polskiej Agencji Kosmicznej ma nam być łatwiej walczyć o powrót tych środków w postaci kontraktów.

Jak mówi wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska, w tym roku zakwalifikowano do wdrożenia 28 projektów o wartości ponad 5 mln euro, zgłoszonych przez polskie firmy. - W tym roku otrzymaliśmy więcej propozycji dotyczących rozwijania i wdrażania innowacji kosmicznych. Odnotowaliśmy również, że projekty reprezentują wyższy niż ostatnio poziom gotowości technologicznej - ocenia Henclewska.

(ew/PAP - Nauka w Polsce)

Czytaj także

Drugie czytanie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 23:00
Ma ona koordynować przedsięwzięcia związane z sektorem kosmicznym i uczestnictwem Polski w europejskiej agencji ESA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt POLSA bez poprawek

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 14:00
Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Wszystkie kluby opowiedziały się w piątek za przyjęciem projektu, który trafi pod głosowanie całego Sejmu na następnym posiedzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci na podbój Kosmosu i oceanicznych głębin

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 00:01
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ma na koncie wiele osiągnięć. Największym było wysłanie w Kosmos satelity PW-Sat. - Braliśmy też udział w projekcie satelitów dla ESA. Były to ESEO (studencki satelita Ziemi) i ESMO (satelita orbitujący wokół Księżyca) - mówi Katarzyna Woroniak z Koła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5000 Polaków wysłało zdjęcia w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 23:44
Razem z polskim satelitą naukowym Heweliusz na orbitę poleciała we wtorek karta pamięci ze zdjęciami ok. 5 tys. Polaków.
rozwiń zwiń