Polskie Radio

Było 9 lat przerwy. Wicemarszałek Mazurek: zgromadzenie parlamentarne Polski i Litwy wznowi pracę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 17:07
Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne, które nie obraduje od dziewięciu lat, w tym roku wznowi prace – poinformowała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek na konferencji prasowej w Wilnie.
Flaga Litwy
Flaga LitwyFoto: coe.int

- Proponujemy, by do spotkania doszło jeszcze w tym roku - powiedziała Mazurek, podkreślając, że ma być ono „poprzedzone spotkaniem grup roboczych z Polski i Litwy, które określiłoby agendę naszych działań”.

„Nie jest tajemnicą, jakie są plusy naszej współpracy, ale też wiemy, jakie są problemy. Dlatego chcemy, aby Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne było zgromadzeniem czynnym, aktywnym i przyczyniło się do rozwiązywania tych problemów” - powiedziała Mazurek. Jak dodała, dotyczą one zarówno Polaków mieszkających na Litwie, jak i Litwinów w Polsce.

Wicemarszałek poinformowała, że nie są jeszcze wyznaczone daty spotkań, ale - jak zaznaczyła - strona polska chce, by "zespół roboczy spotkał się jak najszybciej, może uda się już w maju, a na jesieni, najpóźniej do końca roku, odbędzie się zgromadzenie parlamentarne”.

Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne, które obradowało dwa razy do roku, w 2009 roku przerwało pracę. Ochłodzenie relacji nastąpiło w związku z tym, że - jak oceniała strona polska - strona litewska nie wykazywała woli rozstrzygania problemów mieszkającej na Litwie mniejszości polskiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) / agkm

Czytaj także

Marszałek RP przemawiał w Sejmie Litwy. Państwa bałtyckie podpisały oświadczenie ws. Nord Streamu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 23:00
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał pozdrowienia i wyrazy solidarności dla Litwy z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości.  Chcemy przywrócić aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy - mówił w Sejmie w Wilnie marszałek Marek Kuchciński. Zapowiedział wzmocnioną współpracę z parlamentami państw bałtyckich i budowę szlaków łączących region, takich jak Rail Baltica czy Via Baltica, Via Carpathia.
rozwiń zwiń