Polskie Radio

Mikołaj Kopernik – pogromca Słońca, gwiazda piosenek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:38
Pięć wieków temu wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię… a dziś śpiewają o nim piosenki. W rocznicę urodzin sławnego polskiego astronoma szukamy jego śladów w światowej muzyce popularnej.
Kopernik z pomnika w Lidzbarku Warmińskim
Kopernik z pomnika w Lidzbarku WarmińskimFoto: Forum / Wojciech Wójcik

Najbardziej znany i najbliższy sercu Polaków utwór poświęcony Mikołajowi Kopernikowi nagrała Basia Trzetrzelewska. Nasza eksportowa gwiazda na przełomie lat 80. i 90. robiła furorę na listach przebojów w wielu krajach. Będąc u szczytu popularności, w 1990 roku wydała album "London Warsaw New York", na którym znalazła się piosenka pod tytułem "Copernicus".

Basia - "Copernicus", żródło: YouTube / Basia - temat

Z pouczającego tekstu fani na całym świecie mogli się dowiedzieć, że to właśnie na polskiej ziemi wyrośli tacy bohaterowie, jak Chopin, Curie, Kopernik oraz wynalazca języka esperanto. Pod koniec utworu Basia śpiewa po polsku, że "naszą miłością podbijemy glob" – słowa te usłyszeli m.in. widzowie popularnego amerykańskiego talk-show Davida Lettermana, gdzie wokalistka zaśpiewała w listopadzie 1990 roku.

Utwór pod tytułem "Copernicus" ma w repertuarze również prog-rockowa grupa The Mars Volta. Tutaj jednak sprawa jest nieco skomplikowana, bo tekst tego kawałka w najmniejszym stopniu nie nawiązuje do postaci polskiego astronoma. Wokalista i autor słów Cedric Bixler-Zavala tłumaczył w wywiadzie, że jest to piosenka o porwaniach i tajemniczych zniknięciach, do jakich dochodzi na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Dlaczego zatytułował ją nazwiskiem uczonego z Torunia, pozostaje jego tajemnicą.

The Mars Volta - "Copernicus", źródło: YouTube / The Mars Volta

W dość przewrotny sposób potraktował astronoma zespół They Might Be Giants w piosence "The Ballad of Davy Crockett (In Outer Space)", będącej przeróbką dziecięcego przeboju z lat 50. Tytułowy bohater, zaatakowany przez kosmicznego robota, zamienia go w posłusznego pieska, któremu nadaje imię Kopernik.

Zupełnie poważnie i rzeczowo podszedł natomiast do tematu amerykański DJ i producent Steve Aoki. W jego utworze "Noble Gas", napisanym wspólnie z amerykańskim naukowcem Billem Nye, można usłyszeć głos objaśniający, że odnalezienie śladów życia na Marsie byłoby dla historii ludzkości "jak Kopernik odkrywający, że Ziemia krąży wokół Słońca".

Steve Aoki - "Noble Gas" feat. Bill Nye, źródło: YouTube / Ultra Music

kc

Czytaj także

Mikołaj Kopernik. Człowiek, który wstrzymał Słońce

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 06:00
- Jest najbardziej znanym Polakiem na świecie - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. 480 lat temu zmarł Mikołaj Kopernik, astronom, twórca teorii heliocentrycznej, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz, ekonomista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Joachim Retyk. To dzięki niemu świat poznał Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 05:55
Niemiecki uczony przez trzy lata namawiał polskiego astronoma do opublikowania przełomowego dzieła o ładzie heliocentrycznym. Wynikiem namów było sporządzenie przez Retyka streszczenia dzieła toruńskiego uczonego, które stało się popularniejsze od oryginału "O obrotach sfer niebieskich". Dziś mija 509 lat od narodzin Georga Joachima Retyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Kopernik. Czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 16:53
19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo  - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń