Polskie Radio
Section05

odkrywcy

Paweł Edmund Strzelecki. Na jego cześć nazwano w Australii pasmo górskie, dwa szczyty, jezioro i rzekę

Wytworny i przystojny mężczyzna postanowił podbić świat. Badania, które przeprowadził na całym globie zapewniły mu nieśmiertelną sławę. – Był tym z nielicznych Polaków, którym udało się wyrwać poza polskie opłotki – słyszymy w archiwalnej audycji "Z ziemi polskiej". – Obok Chopina i Curie-Skłodowskiej był najwybitniejszym Polakiem XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Australia podróże HISTORIA historia Polski Paweł Edmund Strzelecki

William Bligh i misja przywiezienia sadzonek drzewa chlebowego

W wieku dwudziestu kilku lat dołączył do trzeciej wyprawy Jamesa Cooka jako nawigator i był świadkiem śmierci odkrywcy na Hawajach. Po służbie w marynarce wojennej i handlowej dostał zadanie przywiezienia z Tahiti sadzonek drzewa chlebowego. Bohaterem audycji z cyklu "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy" był William Bligh. Emisja w sobotę (20.07) o godz. 12.00.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Michał Nowak

Maria Skłodowska-Curie żałowała, że pierwszy odkryty pierwiastek nazwała na cześć Polski

– To rad, nie polon, okazał się pierwiastkiem, któremu poświęcono więcej czasu, który miał większe znaczenie, który jest łatwiejszy do badania – podkreślała w Polskim Radiu Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, opowiadając o okolicznościach przełomowych odkryć polskiej noblistki. Odkryty 126 lat temu polon został bowiem, niestety, przyćmiony przez swojego "słynniejszego brata".
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Piotr Curie chemia fizyka Paryż

Odwrócony efekt Matyldy. Czemu sukces kobiet sprawia, że dana dziedzina nauki jest mniej atrakcyjna?

Negatywne stereotypy na temat kobiet w nauce dają o sobie znać w nieoczywisty sposób. Jak pokazały badania polskich naukowców, prezentowanie kobiet jako osób, które osiągnęły coś ważnego w danej dziedzinie nauki dość często sprawia, że odbiorcy uznają tę dziedzinę za mniej atrakcyjną. Czyli pojawia się tzw. odwrotny efekt Matyldy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA kobieta mężczyzna dyskryminacja kobiet stereotypy Justyna Grabarz Trójka

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc