Polskie Radio

Zmarł reżyser Andrzej Zakrzewski. "Wszystko oddał sztuce radiowej"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 19:02
Zmarł Andrzej Zakrzewski - reżyser filmowy, telewizyjny i radiowy.  - Przez całe swoje piękne, artystyczne życie, był związany z Teatrem Polskiego Radia. Wszystkie swoje umiejętności, sposób patrzenia na świat, na ludzi oddał sztuce radiowej - wspominał reżysera dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
Nie żyje reżyser Andrzej Zakrzewski
Nie żyje reżyser Andrzej ZakrzewskiFoto: pixaby

Zmarł Andrzej Zakrzewski - reżyser filmowy, telewizyjny i radiowy. Miał 86 lat. O śmierci artysty poinformował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Dotarła do mnie wstrząsająca wiadomość o śmierci Andrzeja Zakrzewskiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów Teatru Polskiego Radia - mówił dyrektor.

Czytaj także:
Zbigniew Kopalko.jpg
Zbigniew Kopalko – kreator wyobraźni

- Przez całe swoje piękne, artystyczne życie, był związany z Teatrem Polskiego Radia. Wszystkie swoje umiejętności, sposób patrzenia na świat, na ludzi oddał sztuce radiowej. Był uwielbiany przez aktorów. Przyjaźnił się z największymi - z Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem - wspominał Janusz Kukuła. Podkreślił także, że Andrzej Zakrzewski był jednym z najważniejszych ludzi w historii radiofonii publicznej w Polsce.

Posłuchaj
00:32 11165597_1.mp3 Janusz Kukuła o Andrzeju Zakrzewskim (IAR)

Czytaj także:

Wybitny reżyser

Czytaj także:
$ rozbiór.JPG
Słuchowisko w radiowej Jedynce: "Czwarty rozbiór". Posłuchaj

- Pan Andrzej Zakrzewski to wielka kultura - ogromna znajomość literatury, przede wszystkim francuskiej. Fenomenalnie potrafił pracować nad tekstem. Z aktorem szukał zawsze dobra i piękna. Był wielkim znawcą historii przede wszystkim powstania warszawskiego. To dzięki niemu powstało bardzo wiele pięknych słuchowisk opowiadających o tym przerażającym okresie - mówił Janusz Kukuła. 

Posłuchaj
00:28 11165597_2.mp3 Janusz Kukuła podkreślił, że Andrzej Zakrzewski był jednym z najważniejszych ludzi w historii radiofonii publicznej w Polsce. (IAR)

Andrzej Zakrzewski w 2001 roku otrzymał nagrodę Teatru Polskiego Radia - Honorowy Wieki Splendor. W 1997 roku zdobył Grand Prix Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie za "Kartotekę rozrzuconą" według Tadeusz Różewicza.

jbt

Czytaj także

Nie żyje Włodzimierz Oleksiak - wieloletni pracownik Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 13:20
Zmarł Włodzimierz Oleksiak, nasz redakcyjny kolega. Od 1994 r. był związany z Informacyjną Agencją Radiową Polskiego Radia, przez ostatnie lata pracował w Dziale Dokumentacji IAR. Miał 62 lata.
rozwiń zwiń