Polskie Radio

Nowy Rok z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 17:31
W Nowy Rok Program 1 Polskiego Radia ogłosi zwycięzcę konkursu "Taneczny Sylwester z radiową Jedynką", w którym do wygrania jest wyjazd na karnawał do Rio de Janeiro. W Dwójce noworoczny koncert Filharmoników Wiedeńskich i  spotkanie ze zwycięzcą XVIII konkursu chopinowskiego Bruce Liu, w Trójce 357 najlepszych przebojów, w Czwórce muzyka do tańczenia bez ruszania się fotela.
Sylwester z Polskim Radiem
Sylwester z Polskim Radiem Foto: Shutterstock
logo

W Nowy Rok w Programie 1 Polskiego Radia rozstrzygniecie konkursu, w którym do wygrania jest dwuosobowy wyjazd na karnawał do Rio de Janeiro. W audycjach "Muzyczna Jedynka" i "Ekspres Jedynki" od połowy grudnia pojawiały się słowno-muzyczne zagadki. Finał konkursu, podczas którego wyłoniony zostanie zwycięzca nagrody głównej, odbędzie się 1 stycznia 2022 roku w audycji specjalnej po godz. 16.00.

Taneczny Sylwester z radiową Jedynką - wygrać można wyjazd do Rio de Janeiro"Taneczny Sylwester z radiową Jedynką" - wygrać można wyjazd do Rio de Janeiro

Szczegółowo propozycje radiowej Jedynki na Nowy Rok prezentują się następująco:

O godz. 9.00 zapraszamy na transmisję noworocznej Mszy świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Od godz. 10.00 rozpoczynamy nasze noworoczne podsumowania. Najpierw dziennikarze muzyczni Programu 1 będą opowiadać - ilustrując dźwiękowo - o swoich największych wzruszeniach, fascynacjach, koncertach, głosach, płytach i wydawnictwach, które uczyniły wyjątkowym miniony rok, 2021. 

Po godz. 12.00 zapraszamy na podsumowanie gospodarcze i międzynarodowe wraz z gośćmi: prof. Antonim Dudkiem (UKSW) i Wojciechem Konończukiem (Ośrodek Studiów Wschodnich)O godz. 13.00 podsumujemy 2021 w sporcie, a o godz. 14.00 przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom kulturalnym mijającego roku.

Po godz. 15.00 w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" Małgorzata Raczyńska-Weinsberg gościć będzie: europeistę prof. Tomasza Grosse (UW), politologa prof. Przemysława Weingartnera (UŁ) i wirusologa prof. Włodzimierza Guta. Panowie będą dyskutować o najważniejszych politycznych (i nie tylko) wydarzeniach 2021 roku.

O godz. 16.00 zapraszamy na audycję specjalną - finał konkursu "Taneczny Sylwester z Programem 1". Nagrodą w finale jest dwuosobowy wyjazd na karnawał do Rio de Janeiro.

Po godz. 17.00 będzie można wysłuchać Noworocznej Listy Przebojów. 

O godz. 19.30 wraz z Krzysztofem Michalskim i jego gośćmi: prof. Kazimierzem Stępieniem z Obserwatorium Astronomicznego UW i prof. Michałem Wittem - dyrektorem Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu podsumujemy 2021 roku w nauce.

Wieczorem - po godz. 21.00 - zapraszamy na retransmisję koncertu "To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka". To było niezwykłe muzyczne widowisko, podczas którego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz znani soliści wykonali utwory Krzysztofa Krawczyka. Koncert odbył się pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych.

Na zakończenie dnia - o godz. 23.00 - warto posłuchać rozmowy Adama Rozlacha z dyrygentką Agnieszką Duczmal - tegoroczną laureatką Diamentowej Batuty, nagrody przyznawanej przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia".


logo

W Nowy Rok o godz. 11.15 koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich – transmisja z Wiener Musikverein na którą zaprasza Marcin Majchrowski, a o godz. 16.00 narodziny gwiazdy – spotkanie ze zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego – Bruce Liu, które poprowadzi Róża Światczyńska.

Z okazji Nowego Roku Grzegorz Tarwid, Szymon Gąsiorek i Marek Pospieszalski zaproponują autorską wizję słynnych walców i polek Johannesa Straussa w „Miejscówce z Dwójką” o godz. 19.00.

Gąsiorek i Pospieszalski interpretują muzykę Straussa w koncercie noworocznym Gąsiorek i Pospieszalski interpretują muzykę Straussa w koncercie noworocznym
 
logo

Pierwszą Trójkową audycję w nowym, 2022 roku poprowadzi Michał Margański, który w audycji „Nowy Rok z Trójką” pozostanie ze słuchaczami do godz. 4.00.

Przez cały dzień, od godz.10.00 do 0.00 będzie można posłuchać utworów najważniejszych dla Programu 3 Polskiego Radia. W audycji „357 przebojów Trójki” najpierw przed mikrofonem zasiądzie Tomasz Miara, w godz. 14.00 - 16.00 – Radosław Okrasko, a następnie do godz. 18.00 pałeczkę przejmie Tomasz Żąda.

Na wielkie podsumowanie w godz. 20.00-00.00 zaprosi Łukasz Ciechański. Na stronie internetowej Trójki zostanie opublikowana lista 357 utworów wyemitowanych podczas sobotniej audycji.

Z kolei w niedzielę 2 stycznia kilka minut po godz. 19.00 w Trójce rozpocznie się koncert zespołu Hedone. Transmisję będzie można śledzić na antenie, a streaming wideo na stronie, Facebooku i kanale YouTube Trójki.

logo

Pierwszy dzień 2022 Czwórka rozpocznie z muzycznym wydaniem audycji "Noworoczny Poranek - brzmi dobrze" (08.00-11.00). Będzie moc dobrej muzyki idealnej, by optymistycznie rozpocząć kolejny rok.

W samo południe w programie "In English please…" (12.00-13.00), w pierwszym dniu Nowego Roku głos oddamy wielojęzycznym gościom, którzy zaproszą słuchaczy Czwórki w muzyczną podróż dookoła świata. Jaki wykonawca łączy pokolenia w Omanie? Czego słuchają teraz młodzi Białorusini? Przy jakiej muzyce witali rok Tanzańczycy? Kto jest na szczycie list przebojów w Danii? Będzie muzycznie i nie tylko po polsku, a zaprasza Adrianna Janiszewska

Tuż potem specjalne wydanie audycji "Sobotologia" (13.00-14.00), którą poprowadzi Szymon Jaworski.  Sprawdzimy, czy hasło "Nowy rok, nowy ja!" jest możliwe do zrealizowania w praktyce i opowiemy o mocy postanowień noworocznych - czy je robić? Jak zrobić listę postanowień z głową i się ich trzymać? Czy działa tu zasada - im więcej, tym lepiej? A może postanowienia noworoczne nigdy nie działają? Jak sprawić, by noworoczna motywacja trzymała się nas przez cały nadchodzący rok? To będzie rozmowa z uczniami stołecznego liceum im. Juliusza Słowackiego.

Początek roku to także dobra zabawa, 1 stycznia czeka nas bowiem muzyczny wieczór. W programie "Plantacja dźwięków" (18.05-19.00) Gosia Jakubowska zaprosi na rozmowę z artystą Wojtkiem Szczepanikiem, który wydał płytę z remiksami swoich kompozycji stworzonych na pianinie. Współpracował przy tym z wieloma zagranicznymi artystami.

W noworocznej "Czwartej fali" (19.00-20.00) futurystyczno-ludowa muzyka z różnych stron świata - jedną nogą staniemy w głębokiej przeszłości, drugą zaś wyruszymy w niezdefiniowaną przyszłość. Selekcję przeprowadzi Marcin "Duże Pe" Matuszewski.

Pierwszy wieczór przyszłego roku to także "Prywatka" (20.00-22.00) - ze specjalnie przygotowaną na ból głowy recepturą od Uli Kaczyńskiej. W programie chillout, new wave, dream pop - zestaw numerów do tańca bez ruszania się z fotela. 

logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Lista noworocznych postanowień zwykle często zaczyna się od tych związanych ze sportem: "od stycznia biorę się za siebie", "zacznę regularnie biegać". Pełni zapału kupujemy więc sprzęt do ćwiczeń, nowe buty do biegania, zegarek do pomiaru tętna i… po dwóch, góra trzech tygodniach wracamy do starych przyzwyczajeń. Jak to naprawdę jest z noworocznymi postanowieniami sportowymi - o tym w programie.

14.00-15.00 - "Akademia muzyczna" - Każdego roku w pierwszy dzień nowego roku w Wiedniu odbywa się najsłynniejszy koncert noworoczny, transmitowany do 90 krajów na całym świecie. Program wypełniają walce, polki i radosne marsze, które skomponowali przedstawiciele wiedeńskiej rodziny Straussów, a także kompozytorzy im współcześni. Koncerty noworoczne to nie tylko duża dawka muzyki pochodzącej z XIX-wiecznego Wiednia, ale także znakomite rozpoczęcie Nowego Roku. Pola pizzicato, Marsz Radeckiego czy walc Nad pięknym modrym Dunajem to kompozycje, które brzmią każdego roku. Zabrzmią także w czasie spotkania w noworocznej Akademii Muzycznej w Polskim Radiu Dzieciom, w której przeniesiemy się do sali wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego i poznamy historię koncertów.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Dawne wojsko i uzbrojenie w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. O spotkaniach w ramach cyklu "ZAMKOWA AKADEMIA MŁODEGO EKSPLORATORA". Gość: Sławomir Szczocki z działu oświatowego Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - 1 stycznia Magda i Sergiusz będą mówić o Planie B na wyjazdy na 2022 rok. Bo każdy podróżnik powinien mieć jakiś Plan B. Na wypadek, gdyby koronawirus jednak uniemożliwił dalekie podróże w nadchodzącym roku. Typujemy miejsca, w które warto się udać, jeśli sprawy potoczą się w złym kierunku.

22.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Wchodzimy w Nowy Rok tanecznym krokiem, w audycji dwa doskonałe LP podtrzymujące sylwestrowy "szampański nastrój". Prosto z płyt winylowych w ramach Pół Pięknej Płyty wybrzmi "Lots of Luv'" - drugi album holenderskiej dziewczęcej grupy Luv, wydany w maju 1979 roku. Będzie też supergrupa The Ritchie Family ze swoim również  drugim krążkiem "Arabian Nights" z 1976 roku.

logo

10.00 - "W poszukiwaniu ideału - galeria bohaterów Konkursu Chopinowskiego" - Róża Światczyńska [PREMIERA]  

Bohaterem najbliższej audycji będzie Edward Auer - amerykański pianista i pedagog muzyczny; laureat wielu konkursów pianistycznych, w tym V nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.​

14.00 - "Audycja noworoczna" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

W nawiązaniu do noworocznych koncertów Wiener Philharmoniker, które odbywają się w Złotej Sali Towarzystwa Muzycznego w Wiedniu, posłuchamy m.in. walców, polek oraz marszy rodziny Straussów i kompozytorów im współczesnych.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotra Deptuch [PREMIERA]

W najbliższej audycji dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha posłuchamy m.in. Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina, a także ballad Johannesa Brahmsa i Gabriela Faurego.

logo

08.05 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

Zaczęło się w 1989 roku. Zwolniony z pracy w stanie wojennym satyryk Marcin Wolski wrócił do Polskiego Radia i niemal od razu dostał propozycję zrobienia pierwszej wolnej od cenzury szopki noworocznej. W audycji opowie o roli kobiet w noworocznych szopkach.

20.30 - "Ideo-pop" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Czy metal może przejść na emeryturę? Gościem będzie dziennikarz muzyczny Jarosław Szubrycht, który był głosem Lux Occulta, jednej z najważniejszych metalowych formacji końcówki minionego wieku.


Zapraszamy!