Polskie Radio

Król Karol III do Liz Truss: śmierć królowej to moment, którego się obawiałem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 00:59
Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III przyznał w piątek, przyjmując na pierwszej audiencji premier Liz Truss, że śmierć jego matki, królowej Elżbiety II była momentem, którego się obawiał.
Król Karol III do Liz Truss: śmierć królowej była momentem, którego się obawiałem.
Król Karol III do Liz Truss: śmierć królowej była momentem, którego się obawiałem.Foto: TT @RoyalFamily

Rozmowy pomiędzy brytyjskimi monarchami a premierami tradycyjnie pozostają prywatne, ale tym razem kamery uchwyciły pierwsze kilkadziesiąt sekund audiencji, która w piątek po południu odbyła się w Pałacu Buckingham.

"Moment, którego się obawiałem" 

Karol III zaznaczył na początku, że wie, iż Truss jest obecnie bardzo zajęta, więc nie mogą zajmować zbyt wiele jej czasu, po czym powiedział: "To było tak wzruszające tego popołudnia, kiedy przybyliśmy, wszyscy ci ludzie, którzy przyszli złożyć kondolencje i kwiaty". Dodał następnie: "To jest moment, którego się obawiałem, jak wiem, wielu ludzi również (się obawia), ale trzeba próbować wszystko dalej kontynuować".

Karol III został królem w czwartek po południu w chwili śmierci Elżbiety II. W piątek po południu po raz pierwszy w nowej roli przybył do Pałacu Buckingham, gdzie czekały na niego i na jego żonę tłumy ludzi. Liz Truss objęła urząd premiera we wtorek, gdy podczas audiencji królowa powierzyła jej misję sformowania nowego rządu. Szefowa rządu będzie teraz co tydzień przyjmowana na audiencji przez monarchę.

Czytaj także:

jb

Czytaj także

Pierwsze orędzie króla Karola III. "Odnawiam wobec was obietnicę Elżbiety II"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 19:13
- Zobowiązuję się przez resztę mojego życia podtrzymywać konstytucję, która jest w sercu narodu - powiedział podczas swojego pierwszego orędzia król Karol III. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co śmierć Elżbiety II oznacza dla Wspólnoty Narodów?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 16:19
– Królowa Elżbieta II stała na czele Wspólnoty Narodów, która z siedmiu państw rozrosła się do rodziny 56 narodów na wszystkich kontynentach świata. Jesteśmy teraz nowoczesnym i kwitnącym narodem. Królowa zapewniła nam stabilność i siłę, której potrzebowaliśmy – mówiła brytyjska premier Liz Truss. Istnieje jednak obawa, że odejście Elżbiety II może być początkiem rozpadu Wielkiej Brytanii i odłączenia się zamorskich krajów należących do Korony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Boże, chroń króla" zabrzmiało po raz pierwszy. W Londynie odbyło się nabożeństwo upamiętniające Elżbietę II

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 23:58
W Zjednoczonym Królestwie po raz pierwszy od wielu dekad znów zabrzmiało "God Save the King" - "Boże, zachowaj króla". W londyńskiej katedrze św. Pawła odbyło się nabożeństwo upamiętniające Elżbietę II.
rozwiń zwiń