Polskie Radio

Magiczne pisarstwo Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 10:00
W "Strefie literatury" spotkamy się z Pawłem Huellem, aby porozmawiać o historii i powstawaniu jego debiutanckiej powieści "Weiser Dawidek", a także o najnowszej książce pisarza "Śpiewaj ogrody", która ukaże się wiosną.
Magiczne pisarstwo Pawła Huellego
Foto: sxc.hu/cc

Krystyna Dąbrowska w portalu culture.pl tak nakreśliła sylwetkę autora "Weisera Dawidka":

"Paweł Huelle już jako debiutujący autor zdobył zarówno uznanie krytyki, jak i popularność wśród czytelników. Prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg - jest ceniony przede wszystkim za powieści i opowiadania. Jego twórczość, bogata pod względem tematycznym i formalnym, wiąże się zawsze z Gdańskiem - »małą ojczyzną«. Do wyróżników tej prozy należy, z jednej strony, epicki rozmach i dbałość o realistyczny detal, z drugiej - erudycyjność, skłonność do pastiszu i gry konwencjami, do podejmowania dialogu z dziełami innych pisarzy. Widać to już w pierwszej powieści, »Weiserze Dawidku« (1987) - książce, która nawiązuje do »Kota i myszy« Güntera Grassa, lecz równocześnie jest oryginalną kreacją polskiego autora. »Weiser Dawidek«, okrzyknięty najważniejszym debiutem dekady i wyróżniony Nagrodą Kościelskich (1988), do dzisiaj uchodzi za największe, jak na razie, osiągnięcie Huellego. Książkę przełożono na wiele języków, doczekała się również ekranizacji - w 2000 roku powstał film »Weiser« w reżyserii Wojciecha Marczewskiego".

Z Pawłem Huellem porozmawiamy o historii powieści "Weiser Dawidek", jej pokrewieństwach literackich i o jej istnieniu w rzeczywistości. Spytamy też autora o jego najnowszą książkę "Śpiewaj ogrody", która ukaże się wiosną. Tytuł tego dzieła Paweł Huelle zaczerpnął z cyklu "Sonetów do Orfeusza" Rainera Maria Rilkego, który jest ukochanym poetą pisarza. Zalążek tej powieści znalazł się już w opowiadaniu "Przeprowadzka" ze zbioru "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991).

Na audycję zaprasza Joanna Szwedowska.

27 października (niedziela), godz. 18.00

Zobacz więcej na temat: Gdańsk KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Pierwsza muza Rainera Marii Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:00
– "Dziennik schmargendorfski" to był taki poligon doświadczalny, na którym Rilke próbował szkicować własne utwory – opowiadał w "Notatniku Dwójki” Tomasz Ososiński, tłumacz wydanych właśnie dzienników Rainera Marii Rilkego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Weiser Dawidek" Huellego - czytamy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:00
Okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana już do klasyki polskiej literatury. Od piątku 25 października Wojciech Malajkat czyta w Dwójce "Weisera Dawidka" Pawła Huellego.
rozwiń zwiń