Section50
Section00
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, foto: Telekhovskyi/Shutterstock
07.01.2022

Wzrasta sprzedaż płyt kompaktowych

Zza Oceanu napływają świetne wiadomości dla fanów popularnego nośnika.

Wygląda na to, że klasyczne nośniki muzyczne - mimo ciągłego wzrostu udziałów serwisów streamingowych - mają się całkiem nieźle. Ostatnie miesiące przynosiły wzrosty sprzedaży winyli, a nawet kaset magentofonowych. Teraz ze świetnymi wieściami przychodzą (czy też się toczą?) płyty kompaktowe.

Jak podaje Billboard, sprzedaż popularnych "cedeków" w 2021 roku osiągnęła wzrost po raz pierwszy od 17 lat! Posiłkując się danymi z MRC Data popularny serwis podał informację o 40 milionach 590 tysiącach sprzedanych egzemplarzy kompaktów. Dla porównania w 2020 roku było to 40 milionów 160 tysięcy sztuk.

Główną przyczyną wzrostów są premiery nowych albumów od absolutnych megagwiazd, takich jak Adele czy Taylor Swift. Płyta "30" brytyjskiej wokalistki była najchętniej kupowanym fizykiem w USA, osiągając granicę 900 tysięcy sprzedanych kopii.

W grudniu doszło do innego przełomu - tygodniowa sprzedaż winyli była największa od 1991 roku! W ciągu siedmiu dni w Stanach Zjednoczonych sprzedano 2 miliony 110 tysięcy "wosków". To najlepszy wynik od dwudziestu lat i spora w tym zasługa... ponownie Adele. Jej album finalnie był najchętniej kupowaną płytą winylową w całym 2021 roku.

Adele - Easy On Me (Official Video) / YouTube: Adele

 

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.