Kierowcy i rowerzyści - czy znajdą wspólny język?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 20:40
Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre, a wraz z nim kolejna odsłona konfliktu na linii kierowcy-rowerzyści. Tymczasem bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich jej użytkowników. Pytanie tylko, jak pogodzić obie strony? 
Jak zażegnać konflikty między kierowcami a rowerzystami?
Jak zażegnać konflikty między kierowcami a rowerzystami?Foto: shutterstock/Rocksweeper
  • Początek wiosny sprawia, że rowerzyści wyjeżdżają na drogi. 
  • To sprawia, że przybywa niebezpiecznych sytuacji i konfliktów.
  • Podstawą jest edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego.
  • Z edukacji bierze się kultura jazdy - przekonują goście Czwórki. 

Rowerzyści boją się kierowców, kierowcy - rowerzystów

Relacja na linii pieszy-rowerzysta-kierowca nie zawsze jest łatwa. Kierowcy niechętnie widzą rowerzystów na ulicach, przejazdach rowerowych, piesi nie chcą ich na chodnikach, nawet gdy ci mają do tego prawo. Z badania przeprowadzonego przez przez Rankomat wynika, że tylko 56 proc. rowerzystów czuje się bezpiecznie podczas jazdy po ulicy razem z samochodami. Źródłem ich obaw są niebezpieczne zachowania kierowców. Kierowcy nie pozostają dłużni - zarzucają rowerzystom m.in. nieprzewidywalność w zachowaniu i to, że ciągle trzeba na nich uważać.

Samochód to nie twierdza

- Wsiadając do samochodu kierowca czuje się trochę jak w twierdzy, której jest panem i władcą - mówi nauczyciel jazdy Piotr Rucki. - Moim kursantom tłumaczę, że to nie jest właściwie podejście do sprawy, jeśli myśli się o bezpieczeństwie na drodze.

Uważaj na tych, którzy "jeżdżą na pamięć"

- Kiedy uczę dzieciaki jazdy na rowerze, zawszę im mówię, że kiedy spotkają na drodze innego rowerzystę, kierowcę lub pieszego, muszą sprawdzić, czy on ich widzi. Bo nawet jeśli mają pierwszeństwo, to ta druga osoba może pojechać "na pamięć" - mówi Robert Buciak z Zielonego Mazowsza. - A w takiej sytuacji zagrożone jest ich zdrowie i życie.

Posłuchaj
22:08 CZWÓRKA Czwórka do piatej - rower 24.04.2024.mp3 Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? (Czwórka do piątej/Czwórka) 

Przewidywania można się nauczyć

Goście Weroniki Puszkar jednogłośnie twierdzą, że najważniejsza jest edukacja, bo z edukacji bierze się kultura jazdy. Skandynawia jest jednym z najbezpieczniejszych regionów Europy jeśli chodzi o ruch drogowy. W Holandii - niezależnie od tego, kto zawinił - odpowiedzialność leży po stronie kierowcy.

- Jeżeli kierowca zdaje sobie sprawę, że to on odpowiada nawet za błędy rowerzysty, to jest bardziej uważny i skupia się na przewidywaniu ruchów innych uczestników. To nie jest żadna magia, tego naprawdę można się nauczyć - podkreśla Piotr Rucki.  

Zobacz także:

Sprawdź, co znaczy "zielona strzałka"

Każdego roku jest ok 3,5 tys wypadków z udziałem rowerzystów. Najwięcej z nich traci życie podczas wyprzedzania, kiedy kierowcy nie zachowują odpowiedniego odstępu w trakcie mijania. Takie wypadki głównie zdarzają się na obszarze wiejskim, w mieście dotyczy to sytuacji ustępowania pierwszeństwa. - Tu znów pojawia się kwestia edukacji i tego, że nie wszyscy wiedzą, co oznacza "zielona strzałka" i że nie jest to "zielone światło" - dodaje Robert Buciak. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Piotr Rucki (instruktor jazdy), Robert Buciak (Zielone Mazowsze)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina emisji: 15.15

kul/pg

Czytaj także

Rowerowy boom: elektryki, apki i parking jak bankomat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Pokazują to statystyki oraz kolejne udogodnienia, które dla rowerzystów przygotowują miejskie władze oraz światowi giganci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rower na zamówienie. O customizacji dwóch kółek

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 18:30
Adrian Łucejko projektuje, konstruuje i buduje rowery. Robi to od ukończenia studiów w 2009 roku. - Trafiłem na projektowanie wnętrz, a w rowery wkręcił mnie kolega z ławki. Nie jestem w stanie policzyć, ile modeli już zrobiłem, ale wiem, że moje projekty "jeżdżą" po Stanach Zjednoczonych i po Australii - opowiada gość Czwórki.  
rozwiń zwiń