Section50
Section00
Wydanie deluxe płyty Wojtek Sokół
Wydanie deluxe płyty "Wojtek Sokół", foto: Czwórka / Adam Świetlicki
22.02.2019

"Wojtek Sokół" - recenzja

Sprawdzamy pierwszą solową płytę Sokoła.

W końcu jest! Pierwszy solowy, być może najważniejszy w karierze album Sokoła.

Nie dziwiły wielkie oczekiwania. Oczywiście, raper w miarę regularnie dostarczał fanom nową muzykę, ale i tak wszyscy zastanawiali się, jak będzie wyglądało jego pełnoprawne solo. Nie zapominajmy o tym, że Sokoła słuchają zarówno ci, którzy młodość przeżywali w latach 90-tych i ci, którzy wtedy przychodzili na świat. Czy album zadowolił jednych i drugich?

Otwierający płytę kawałek „Hybryda” to szczery autoportret artysty. Utwór pozwala nam lepiej zrozumieć drogę, jaką przeszedł i to jakim jest obecnie człowiekiem. Od czasów WWO raper jawi się jako wybitny storyteller, z którym słuchacz błyskawicznie rusza we wspólną podróż nasączoną autentycznością. I ta autentyczność nie znika już do końca krążka. Nieważne, czy opowiada o melanżu („Napad na bankiet”), gorzkim romansie („Pomyłka”) czy też wielkiej miłości („Z Tobą”). Prawdziwość i realizm płyną z każdej zwrotki. Wojtek nadal doskonale obrazuje otaczającą rzeczywistość.

Muzyczna różnorodność albumu zdaje się być rozsądnie wyważona. Na krążku nie brakuje współczesnej elektroniki, która udowadnia, że Sokół jest na bieżąco. Dobór bitów i ich umiejscowienie na płycie zapewniają nam muzyczny trening interwałowy. Tempo odpowiednie, by bez znużenia chłonąć opowiadane historie. Pomiędzy dynamicznymi, trapowymi brzmieniami znajdziemy też typowy dla WWO podkład od Bartosza Kruczyńskiego. Starannie dobrana muzyka idealnie uzupełnia snute opowieści. Balans zachowany.

Przed premierą otrzymaliśmy jeden singel zapowiadający wydawnictwo – „Koniec gatunku” z gościnnym udziałem Leny Osińskiej z formacji Sonar. Sokół stopniowo ujawniał tracklistę i zaproszonych na album gości. Dla wielu ich dobór był sporym zaskoczeniem. Wspomniana już Lena, Mateusz Krautwurst, Igo czy Marcin Pyszora z metalowego zespołu Faust Again, to postaci, których raczej nie spodziewalibyśmy się na rapowej płycie, jednak ich obecność okazała się strzałem w dziesiątkę. Świetne refreny Mateusza i Igo stały się wizytówkami utworów, na które się dograli. Przedstawicieli rapowego światka nie znajdziemy tu zbyt wielu – Oskar, Taco i Hewra. Wszyscy z nich w bardzo zręczny sposób przemycili własne stylówki. Spośród wszystkich utworów najbardziej wyróżnia się refren Andrzeja Zauchy, będący idealnym dopełnieniem historii „Pomyłki”. Tragiczne losy wokalisty-samouka były wyraźną inspiracją do zobrazowania trudnych relacji mężczyzny z kobietą.

Solowy debiut Sokoła jest tym, czego można było się spodziewać. Nie jest to jednak minus. Wręcz przeciwnie. Świetnie zbalansowana, ciekawa muzycznie i wciągająca. Przemyślana i dopracowana w każdym calu. Pozycja obowiązkowa, także dla tych, którzy na co dzień rapu nie słuchają.

Tracklista:
1. Hybryda
2. Lepiej jak jest lepiej gość. Mateusz Krautwurst
3. Pluszowy
4. Pomyłka gość. Andrzej Zaucha
5. Sprytny Eskimos gość. Igo
6. I tak, i nie gość. Hewra
7. Za ręce
8. Nie na na da gość. Marcin Pyszora
9. Napad na bankiet gość. PRO8L3M, Taco Hemingway
10. Z tobą
11. Skażony
12. MC Hasselblad
13. Koniec gatunku gość. Lena Osińska
14. Chcemy być wyżej (Bonus track)


/AŚ

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.