Teatr Polskiego Radia

Jacek Snopkiewicz - Rozwiązanie honorowe. Słuchowiska dokumentalne

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 13:00
Ukazał się kolejny tom z serii Słuchowiska Polskiego Radia. Tym razem jest to zbiór sześciu słuchowisk dokumentalnych, których autorem jest dziennikarz i reporter - Jacek Snopkiewicz.

"Rozwiązanie honorowe" to zbiór sześciu słuchowisk dokumentalnych przygotowanych przez Jacka Snopkiewicza. Historyczne fakty, droben zdarzenia, odkrywane na poboczach archiwalnych dokumentów i w pamięci świadków, tworzą współczesne opowieści o ludziach uwikłanych w przeszłość. Reporterskie doświadczenie autora, dokumentalne odkrycia, połączone dramturgiczną narracją, zowocowały cyklem słuchowisk zrealizowanych przez Teatr Polskiego Radia.

W prezentowanym tomie znalazły się następujące scenariusze słuchowisk:

„Ballada o schowku” - to historia ukrywanej przez lata prawdy o 17 września 1939 roku.
„Szeregowiec Horst"
- opowiada o Powstaniu Warszawskim widzianym po latach oczyma żołnierzy brygady SS Dirlewangera.

„Uroczysko” - oparte jest na losie oddziałów Gwardii Ludowej i Armii Krajowej działających na Podlasiu, do dzisiaj dzielącej lokalną społeczność.

„Rozwiązanie honorowe” - jest historią siedzącego w więzieniu i walczącego o przeżycie pułkownika Józefa Różańskiego, jednego z najbardziej złowrogich postaci Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, aresztowanego po ucieczce Józefa Świtały.

„Ciężarówka” - odkrywa historię jednej z pierwszych grup likwidacyjnych UB, nazywanych dzisiaj "nieznanymi sprawcami".

„Czarny motyl czarny” - słuchowisko oparte na wieloletnim śledztwie reporterskim odkrywające tajemnicę słynnego napadu na bank "Pod Orłami" przy ulicy Jasnej w centrum Warszawy.

Publikowane w tomie scenariusze wzbogacono o informacje dotyczące realizacji radiowej, są to m.in. dane o obsadzie, reżyserii, realizacji akustycznej oraz ilustracji muzycznej.

JACEK SNOPKIEWICZ – dziennikarz, reporter, dramaturg. W Teatrze Polskiego Radia zadebiutował słuchowiskiem „Trzech do wypadku” (1977), w którym wykorzystał swoje doświadczenia z pracy w pogotowiu ratunkowym. W stanie wojennym prowadził pasiekę i zajmował się stolarstwem. Kilkakrotnie pracował dla Telewizji Polskiej, był m. in. kierownikiem Zespołu Reporterów i Dokumentalistów „Fakt”, pierwszym redaktorem naczelnym „Wiadomości”, kierował Akademią Telewizyjną TVP, gdzie powstawały standardy etyczne i gatunkowe dziennikarstwa telewizyjnego. W październiku 2009 r. został zastępcą szefa Agencji Informacji oraz redaktorem naczelnym kanału informacyjnego TVP Info. W 2010 r. został mianowany dyrektorem Ośrodka Programów Regionalnych (TVP Info) oraz dyrektorem Biura Koordynacji Programowej TVP. Jest współautorem scenariuszy i książek dokumentalnych m.in. pisanych ze Stanisławem Maratem „Zbrodni – sprawy generała Fieldorfa Nila” i „Ludzi bezpieki” – wielokrotnie cytowanej pracy o Departamencie Śledczym i Departamencie X MBP. Jego zbiór reportaży wcieleniowych „Człowiek w bramie” należy do klasyki tego gatunku. Jest laureatem „Złotego Ekranu” za program reporterski „Blisko i daleko”, nagrody Pruszyńskich „za uczciwość i odwagę w publikacjach o zbrodniach stalinowskich w Polsce” i nagród SDP. Jest współtwórcą reaktywowanej w Teatrze Polskiego Radia sceny dokumentu. Na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie w roku 2008 otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska „Uroczysko”. Jest etatowym wykładowcą w PWSFiT w Łodzi. W grudniu 2011 roku Jacek Snopkiewicz został laureatem Honorowego Wielkiego Splendora, nagrody przyznawanej przez Teatr Polskiego Radia.

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jacek Snopkiewicz: Rozwiązanie honorowe, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010
Format B5- 16,5 X 23,5 cm. Stron 181.

 

W serii Słuchowiska Polskiego Radia ukazały się:

Andrzej Mularczyk: Cicho, szeptem i na ucho

Jerzy Górzański: Życie do końca życia

Henryk Bardijewski: Szepty, podszepty. Słuchowiska

Bogdan Loebl: Wesołych świąt

Kazimierz Orłoś: Nie mówmy o tym

Piotr Muldner-Nieckowski: Piórko. Dramaty radiowe

Marek Ławrynowicz: Niepotrzebny wiersz i inne słuchowiska.

Oprac. Janusz Adam Dziewiątkowski