Polskie Radio
Section05
17 września 1939

Wilhelm Orlik-Rückemann - jeden z pierwszych polskich pancerniaków, ostatni dowódca KOP

- To w gruncie rzeczy jeden z największych bohaterów wojny 1939 roku. Bohater, który musiał pozostać w cieniu w PRL, a z różnych powodów – głównie zawiści swoich kolegów – pozostał w cieniu również na emigracji – oceniał generała prof. Paweł Wieczorkiewicz w Polskim Radiu. Niedoceniony wojskowy zmarł 37 lat temu, 18 października 1986 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wilhelm Orlik-Ruckemann wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Kresy

Kościół katolicki pod okupacjami sowieckimi. Prof. Żaryn o represjach wobec księży po 17 września 1939

Jak wyglądała sytuacja Kościoła katolickiego i kilku milionów katolików po wkroczeniu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku? - Kapłanom nie wolno było prowadzić katechezy i jakiekolwiek działalności duszpasterskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski okupacja sowiecka

Ruszają prace nad raportem dot. strat wojennych zadanych przez ZSRR. Konferencja w Pruszkowie

W Pruszkowie rozpocznie się we wtorek międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR". Wydarzenie organizowane przez Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego ma być symboliczną inauguracją prac nad raportem o stratach wojennych zadanych Polsce przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA Rosja II wojna światowa polityka Warszawa ZSRR agresja sowiecka HISTORIA

Lord Finkelstein dla "The Times": Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze swoich zbrodni

- To. że Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze zbrodni wojennych, choć w napaści na Polskę uczestniczył na równi z Niemcami, przekłada się na obecną politykę Rosji - pisze w amerykańskim magazynie "The Atlantic" Daniel Finkelstein, publicysta brytyjskiego dziennika "The Times" i członek Izby Lordów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa ZSRR Związek Sowiecki

Andrzej Duda w USA: Polska będzie wkrótce miała drugą lub trzecią najsilniejszą armię w Europie

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Nowym Jorku wyraził przekonanie, że wkrótce Polska będzie miała jedną z najsilniejszych armii w Europie. - Polskie władze nie zamierzają w obliczu zagrożenia załamywać rąk, lecz pracować, na swoje bezpieczeństwo - tłumaczył prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Andrzej Duda w USA ONZ Wojsko Polskie

Premier Morawiecki: Rosja dla naszych poprzedników była normalnym krajem, nie zgadzamy się z tym

W rocznicę napaści Rosji na Polskę premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że alians niemiecko-rosyjski zawsze na przestrzeni historii był dla Polski śmiertelnym zagrożeniem. - Każdy, kto ten alians umacniał - a Donald Tusk wpisywał się i umacniał ten alians - działał wbrew polskiej racji stanu - oświadczył premier. - Tamten sojusz doprowadził do 17 września; ten sojusz niemiecko-rosyjski doprowadził do 24 lutego 2022 roku - dodawał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Platforma Obywatelska Rosja Władimir Putin

Sprostowanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości do artykułu prasowego na polskieradio24.pl z dnia 17 września 2023 r. pt: Manifestacja pod ambasadą Rosji w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. "Musimy przypominać, że ich narracja jest kłamliwa"

Pod hasłem "17 września - agresja, nie wyzwolenie" przed ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się pikieta w 84. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Jej współorganizator, Adam Borowski z Klubów Gazety Polskiej przypomniał, że manifestacje w tym miejscu odbywają się co roku, aby Rosja wreszcie przeprosiła za atak z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie POLSKA społeczeństwo historia Polski

PR24 Rocznica napaści ZSRR na Polskę. Prof. Grochmalski: mamy długie doświadczenia z działaniem interesu Berlina i Moskwy

Profesor Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej powiedział w Polskim Radiu 24, że Polska zapłaciła gigantyczną cenę za rozbiory, w tym ostatni dokonany przez III Rzeszę niemiecką i sowiecką Rosję we wrześniu 1939 roku. W niedzielę przypada 84. rocznica agresji ZSRR na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo historia Polski Piotr Grochmalski

"Polska musi być silnym krajem". Sasin: już nigdy nie może być podbita

Minister aktywów państwowych uczestniczył w obchodach Dnia Sybiraka i odsłonięcia pomnika ppor. Bogdana Śleszyńskiego ps. "Łoś" Jedwabnem. - Polska musi być krajem silnym, krajem, który jest w stanie się obronić, który buduje swoją potęgę militarną, ale również buduje skuteczne sojusze - mówił na Podlasiu Jacek Sasin. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych Syberia Białystok

Marszałek Sejmu: zawsze otaczaliśmy polskich żołnierzy i polski mundur największą czcią i szacunkiem

- Bez względu na to, jaki to był czas - wojny, międzywojnia, pokoju - polski żołnierz zawsze był dla nas kimś wyjątkowym. (...) Polski mundur także. Zawsze otaczaliśmy polskich żołnierzy i polski mundur największą czcią i szacunkiem - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Legnicy, gdzie wraz z ministrem obrony narodowej uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek Legnica Rosja służby i bezpieczeństwo polityka

Macierewicz: byli w WP generałowie, którzy nie zgadzali się na odbudowę potencjału obronnego. To jest nadal kierunek PO

- Obrona polska w ogóle nie miała być prowadzona, choć wycofanie wojsk na linię Wisły było dla Tuska i dla mianowanych przez niego generałów zasadą, którą oni próbowali utrzymać jeszcze po tym, kiedy władzę przejęło PiS - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do strategii wojskowej prowadzonej za czasów PO-PSL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka historia Polski Antoni Macierewicz

Sprostowanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości do artykułu prasowego na polskieradio24.pl z dnia 17 września 2023 r. pt: Manifestacja pod ambasadą Rosji w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. "Musimy przypominać, że ich narracja jest kłamliwa"

Pod hasłem "17 września - agresja, nie wyzwolenie" przed ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się pikieta w 84. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Jej współorganizator, Adam Borowski z Klubów Gazety Polskiej przypomniał, że manifestacje w tym miejscu odbywają się co roku, aby Rosja wreszcie przeprosiła za atak z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie POLSKA społeczeństwo historia Polski