Polskie Radio
Section05
17 września 1939

Rosyjska dezinformacja w pigułce. Żaryn pokazuje, jak Kreml kłamał o zbrodniczej napaści ZSRR na Polskę

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że "Rosja i Białoruś wykorzystały 84. rocznicę napaści ZSRS na Polskę do intensywnej promocji kłamstw i sowieckiej propagandy historycznej uderzającej w nasz kraj".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mińsk Moskwa Rosja Białoruś propaganda 17 września 1939 historia Europy

Kościół katolicki pod okupacjami sowieckimi. Prof. Żaryn o represjach wobec księży po 17 września 1939

Jak wyglądała sytuacja Kościoła katolickiego i kilku milionów katolików po wkroczeniu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku? - Kapłanom nie wolno było prowadzić katechezy i jakiekolwiek działalności duszpasterskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski 17 września 1939 okupacja sowiecka

Ruszają prace nad raportem dot. strat wojennych zadanych przez ZSRR. Konferencja w Pruszkowie

W Pruszkowie rozpocznie się we wtorek międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR". Wydarzenie organizowane przez Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego ma być symboliczną inauguracją prac nad raportem o stratach wojennych zadanych Polsce przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA Rosja II wojna światowa polityka Warszawa ZSRR 17 września 1939 agresja sowiecka HISTORIA

Lord Finkelstein dla "The Times": Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze swoich zbrodni

- To. że Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze zbrodni wojennych, choć w napaści na Polskę uczestniczył na równi z Niemcami, przekłada się na obecną politykę Rosji - pisze w amerykańskim magazynie "The Atlantic" Daniel Finkelstein, publicysta brytyjskiego dziennika "The Times" i członek Izby Lordów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA 17 września 1939 II wojna światowa ZSRR Związek Sowiecki

Andrzej Duda w USA: Polska będzie wkrótce miała drugą lub trzecią najsilniejszą armię w Europie

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Nowym Jorku wyraził przekonanie, że wkrótce Polska będzie miała jedną z najsilniejszych armii w Europie. - Polskie władze nie zamierzają w obliczu zagrożenia załamywać rąk, lecz pracować, na swoje bezpieczeństwo - tłumaczył prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Andrzej Duda w USA ONZ 17 września 1939 Wojsko Polskie

Premier Morawiecki: Rosja dla naszych poprzedników była normalnym krajem, nie zgadzamy się z tym

W rocznicę napaści Rosji na Polskę premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że alians niemiecko-rosyjski zawsze na przestrzeni historii był dla Polski śmiertelnym zagrożeniem. - Każdy, kto ten alians umacniał - a Donald Tusk wpisywał się i umacniał ten alians - działał wbrew polskiej racji stanu - oświadczył premier. - Tamten sojusz doprowadził do 17 września; ten sojusz niemiecko-rosyjski doprowadził do 24 lutego 2022 roku - dodawał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki 17 września 1939 Platforma Obywatelska Rosja Władimir Putin

Manifestacja pod ambasadą Rosji w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. "Musimy przypominać, że ich narracja jest kłamliwa"

Pod hasłem "17 września - agresja, nie wyzwolenie" przed ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się pikieta w 84. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Jej współorganizator, Adam Borowski z Klubów Gazety Polskiej przypomniał, że manifestacje w tym miejscu odbywają się co roku, aby Rosja wreszcie przeprosiła za atak z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie POLSKA społeczeństwo 17 września 1939 historia Polski

PR24 Rocznica napaści ZSRR na Polskę. Prof. Grochmalski: mamy długie doświadczenia z działaniem interesu Berlina i Moskwy

Profesor Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej powiedział w Polskim Radiu 24, że Polska zapłaciła gigantyczną cenę za rozbiory, w tym ostatni dokonany przez III Rzeszę niemiecką i sowiecką Rosję we wrześniu 1939 roku. W niedzielę przypada 84. rocznica agresji ZSRR na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo historia Polski 17 września 1939 Piotr Grochmalski

Prezydent Andrzej Duda: spotkam się w Nowym Jorku z Wołodymyrem Zełenskim

- Mamy ustalone spotkanie w formule bilateralnej. Takie spotkanie ma się odbyć - powiedział prezydent podczas briefingu prasowego w Jersey City pod Nowym Jorkiem, pytany o to czy zamierza rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i omówić m.in. sprawę ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda prezydent 17 września 1939 kryzys migracyjny 2023 Nowy Jork ONZ Wołodymyr Zełenski

"Polska musi być silnym krajem". Sasin: już nigdy nie może być podbita

Minister aktywów państwowych uczestniczył w obchodach Dnia Sybiraka i odsłonięcia pomnika ppor. Bogdana Śleszyńskiego ps. "Łoś" Jedwabnem. - Polska musi być krajem silnym, krajem, który jest w stanie się obronić, który buduje swoją potęgę militarną, ale również buduje skuteczne sojusze - mówił na Podlasiu Jacek Sasin. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych Syberia 17 września 1939 Białystok

Marszałek Sejmu: zawsze otaczaliśmy polskich żołnierzy i polski mundur największą czcią i szacunkiem

- Bez względu na to, jaki to był czas - wojny, międzywojnia, pokoju - polski żołnierz zawsze był dla nas kimś wyjątkowym. (...) Polski mundur także. Zawsze otaczaliśmy polskich żołnierzy i polski mundur największą czcią i szacunkiem - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Legnicy, gdzie wraz z ministrem obrony narodowej uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek 17 września 1939 Legnica Rosja służby i bezpieczeństwo polityka

Macierewicz: byli w WP generałowie, którzy nie zgadzali się na odbudowę potencjału obronnego. To jest nadal kierunek PO

- Obrona polska w ogóle nie miała być prowadzona, choć wycofanie wojsk na linię Wisły było dla Tuska i dla mianowanych przez niego generałów zasadą, którą oni próbowali utrzymać jeszcze po tym, kiedy władzę przejęło PiS - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do strategii wojskowej prowadzonej za czasów PO-PSL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka historia Polski Antoni Macierewicz 17 września 1939

Narracja Donalda Tuska nt. sowieckich żołnierzy. Znów uznał, że to wyzwoliciele

1 września 2009 roku ówczesny premier Donald Tusk wystąpił na konferencji prasowej z Władimirem Putinem. Wówczas Armię Czerwoną, która przyniosła Polakom gwałty, rabunki i niewolę określał mianem "wyzwolicieli". Przewodniczący PO podobnie mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk II wojna światowa 17 września 1939 Związek Radziecki historia Polski POLSKA polityka

Rocznica sowieckiej agresji. Premier: przygotowujemy raport ze strat zadanych przez ZSRR

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniającej 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, oświadczył, że Polska przygotowuje "raport ze strat zadanych Polsce przez komunistów i Związek Sowiecki".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk POLSKA premier Rosja polityka Mateusz Morawiecki 17 września 1939 agresja sowiecka ZSRR Niemcy II wojna światowa HISTORIA Warszawa