Emisja
  • 4 października godz. 17:10 Program 1

Premierowa komedia Jana Warenyci w radiowej Jedynce

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 01.10.2015
Sławomir Pacek w studiu Teatru Polskiego Radia
Sławomir Pacek w studiu Teatru Polskiego Radia, foto: Wojciech Kusiński / PR-S.A.

W rolę życiowych nieudaczników w słuchowisku "Babcine sieroty" Jana Warenyci wcielają się Sławomir Pacek i Krzysztof Tyniec. Jako Czesława Wzorek partneruje im Katarzyna Dąbrowska. Reżyseria autora.

Autor i reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Joanna Jędryka (Babcia Wika), Sławomir Pacek (Zdzisio), Krzysztof Tyniec (Staś), Katarzyna Dąbrowska (Jolanta), Krzysztof Wakuliński (Adwokat), Stanisław Brudny (Henryś), Marcin Troński (Murzyn / Aspirant), na saksofonie gra Janusz Brych

Tytułowe „babcine sieroty” to dwaj czterdziestoletni nieudacznicy Staś i Zdzisio Biebrzyccy, żyjący z sowitej „resortowej” emerytury ich babki, Wiktorii Sapieżyńskiej – wybitnej kucharki zatrudnianej ongiś w domach prominentów PRL-u i na placówkach dyplomatycznych III RP.

Staś jest niedocenionym poetą, Zdzisław saksofonistą. Wiodą próżniacze życie, a swoje niepowodzenia artystyczne składają na karb wszechwładnych „układów”. Pewnej nocy zjawia się w ich domu „tancerka erotyczna”, Czesława Wzorek – pseudo sceniczne Crazy Jolanta. Od tej chwili rusza lawina przedziwnych zdarzeń, która odmieni ich dotychczasowe życie i spełni marzenia babci Wiktorii o własnym lokalu gastronomicznym z „występami”… ale droga do pełni szczęścia jest długa i pełna niezwykłych przygód.