Emisja
  • odcinek 0 1 grudnia godz. 20:09 Program 1

Pani Dafina

polskieradio.pl
Katarzyna Ingram 01.12.2010
Irena Jun
Irena Jun , foto: Polskie Radio

Zapraszamy na premierę najnowszego słuchowiska Wojciecha Chmielewskiego. Doborową obsadę reżyseruje Waldemar Modestowicz.

Autor:
Wojciech Chmielewski

Reżyseria:
Waldemar Modestowicz
Realizacja:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun

Obsada:
Pani Dafina – Dorota Landowska
Olja – Irena Jun
Vuk Isakovič – Mariusz Bonaszewski
Arandjel Isakovič – Henryk Talar
Ananije – Stanisław Brudny
Stana – Barbara Zielińska


Najnowsze słuchowisko Wojciecha Chmielewskiego pt. „Pani Dafina” w warstwie fabularnej opisuje historię pięknej kobiety, tytułowej Dafiny, w której zakochuje się brat jej męża. Ten ostatni wyjeżdża na wojnę, więc ciężarną Dafiną i jej dziećmi ma opiekować się Arandjel, który nie radzi sobie ze skrywanym uczuciem. Jednej nocy przekracza granice braterskiej miłości… Akcja dzieje się w XVIII-wiecznej Serbii. Tyle w kwestii fabuły.

Jednak niebagatelną rolę w słuchowisku Chmielewskiego, opartego na wybranych motywach powieści Miloša Crnjanskiego „Wędrówki” odgrywa atmosfera dziwności i tajemnicy, która towarzyszy bohaterom i następującym po sobie zdarzeniom. Można zaryzykować stwierdzenie, że to radiowa ballada romantyczna, oczywiście z pewnymi zastrzeżeniami. Ale mamy tu przenikające się elementy świata fantastycznego i realnego, sąsiadują obok siebie motywy liryczne i pełne grozy. Tajemnicę i grozę wzbudza przyroda, która niejako wróży nadchodzącą tragedię.