Emisja
  • 18 lutego godz. 19:00 Program 2

"Babel". Opowieść o Rosji 1920 roku

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 15.02.2017

W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" przedstawimy Państwu opartą na wątkach biograficznych radiową opowieść o tragicznych losach rosyjskiego pisarza Izaaka Babla. Autorem i reżyserem słuchowiska jest Maciej Wojtyszko. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.

Słuchowisko otwiera scena przesłuchania Babla w więzieniu na moskiewskiej Łubiance. Oficer prowadzący to przesłuchanie pokazuje mu pewien amerykański film i oczekuje reakcji pisarza. Odsyła go do wydarzeń sprzed wielu lat, kiedy to jako podporucznik Paweł Lutow, służył na froncie w charakterze korespondenta wojennego. Ze względu na znajomość języka angielskiego, młody Lutow jest wezwany do sztabu Siemiona Budionnego, by przesłuchać złapanego właśnie amerykańskiego lotnika. Autor słuchowiska wykorzystał pewne wątki z biografii Izaaka Babla i jemu współczesnych, tworząc fascynującą i wciągającą opowieść, której akcja rozgrywa się w czasie sowieckiej ofensywy na Zachód w 1920 roku.

Maciej Wojtyszko "Babel"

Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Zbigniew Zamachowski (Babel), Marcin Przybylski (Stalin), Grzegorz Kwiecień (Amerykanin), Adam Biedrzycki (Rodos), Wiktoria Gorodeckaja (Olga), Sławomir Głazek (Budionny), Andrzej Blumenfeld (Gedali), Maciej Makowski (Diakow), Krzysztof Szczepaniak (Kozak); na akordeonie gra Andrzej Perkman

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (18.02) w godz. 19.00-19.45.

mc/gs