Polskie Radio Dzieciom

Czytanie dzieciom – prosty gest, wielkie korzyści. Akcja #TataTeżCzyta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2025 23:55
Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku trzech lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. W audycji "Kultura nie śpi" rozmowa o pożytkach płynących z czytania z Aleksandrą Strzelecką - specjalistką ds. komunikacji i mediów w Fundacji Powszechnego Czytania oraz Maciejem Pertkiewiczem - tatą, architektem, ambasadorem akcji #TataTeżCzyta.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Shutterstock/George Rudy

W dobie cyfrowej rozrywki i nieustannego pośpiechu coraz trudniej znaleźć chwilę na wspólne czytanie z dziećmi. A szkoda - bo ta z pozoru drobna czynność ma ogromne znaczenie dla rozwoju najmłodszych. Badania jednoznacznie pokazują, że regularne czytanie dzieciom wpływa korzystnie nie tylko na ich rozwój językowy, ale także emocjonalny, społeczny i poznawczy.

Posłuchaj
57:59 Radio_Dzieciom_mp3 2025_05_18-20-01-09 KNS2.mp3 Aleksandra Strzelecka i Maciej Pertkiewicz (Kultura nie śpi)

Czytanie rozwija słownictwo, wyobraźnię i zdolność koncentracji. Dzieci, którym się czyta, wcześniej zaczynają mówić, lepiej rozumieją świat i łatwiej nawiązują relacje. Książki uczą empatii – pozwalają wczuć się w sytuacje bohaterów i zrozumieć różne punkty widzenia.

Wspólne czytanie to także budowanie relacji. To moment bliskości i uwagi, tak potrzebny dzieciom w świecie pełnym rozproszeń. Co istotne – warto, by czytali nie tylko mamy, ale i ojcowie. Głos taty, jego zaangażowanie i obecność mają ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa dziecka, wzmacniają więź i pokazują, że książki nie są "tylko dla dziewczynek" czy "szkolnym obowiązkiem".

Czytanie dziecku od najmłodszych lat to inwestycja, która procentuje przez całe życie – lepszymi wynikami w nauce, większą samodzielnością i rozwiniętą inteligencją emocjonalną. Wystarczy 15 minut dziennie, by zrobić ogromną różnicę.

Czytaj więcej:

* * * 

Audycja: Kultura nie śpi
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gościni: Aleksandra Strzelecka - specjalistka ds. komunikacji i mediów w Fundacji Powszechnego Czytania, absolwentka dziennikarstwa i socjologii oraz Maciej Pertkiewicz - tata, architekt, członek ekipy "Nasz Nowy Dom", ambasador akcji #TataTeżCzyta
Data emisji: 18.05.2025
Godzina audycji: 20.00

Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

80. urodziny magazynu literackiego dla dzieci "Świerszczyk"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 10:42
1 maja 1945 roku ukazał się pierwszy "Świerszczyk" natomiast 30 kwietnia tego roku - numer 3005 tego niezwykłego wydawnictwa. "Świerszczyk" jest jedynym pismem, którego każdy numer zawiera oryginalne teksty i ilustracje polskich autorów. Gościem audycji "Kultura nie śpi" była Małgorzata Węgrzecka - redaktor naczelna magazynu "Świerszczyk".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Literacka Warszawy. Te książki warto znać

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2025 23:35
- Juror ma tę niezaprzeczalną przyjemność, że ma bardzo wiele książek pod ręką i może je czytać równocześnie, może porównywać. To jest mój klucz, wtedy też bardzo łatwo dostrzec, które książki się naprawdę wyróżniają - mówiła Anna Kramek-Klicka jurorka Nagrody Literackiej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Jungowska: słuchać, by zrozumieć. Audiobooki w obronie dziecięcego skupienia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2025 23:55
- Jest dla nas ważne, by wybierać literaturę, która jest ciekawa, wartościowa napisana pięknym językiem i dobrze przetłumaczona. Ważne jest dla mnie także to, by tak czytać dzieciom, by uczyły się one słuchać ze zrozumieniem, a w konsekwencji i czytać ze zrozumieniem - mówiła Edyta Jungowska, która gościła w audycji "Kultura nie śpi".
rozwiń zwiń