Polskie Radio
Section05
Martyna Chuderska

W "Kulturalnej strefie" rozmowa z laureatami plebiscytu "Słoneczniki 2023. [Słuchaj od 21.00]

W ostatni poniedziałek poznaliśmy laureatów plebiscytu "Słoneczniki 2023" w Warszawie. Już po raz dwunasty nagrodzono wydarzenia, "które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką". Dziś w Kulturalnej Strefie o tych wyjątkowych inicjatywach opowiedzą ich twórcy: Ewa Piotrowska, Katarzyna Wróbel i Maciej Bekier. Zapraszamy od godziny 21.00.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Lato z Radiem Martyna Chuderska Kulturoteka

Rozmowa z Martyną Górniak-Pełech

W jakim języku śnią członkowie rodzin wielojęzycznych? Jak szukają swojej tożsamości i co wypełnia ich wielokulturowe serca? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie Martyny Górniak-Pełech, mamy dwojga dzieci czterojęzycznych, autorki książek: "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny " i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci literatura dziecięca

"Fredro o poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry Polskie Radio Dzieciom zaprosiło na cykl audycji "Fredro o poranku", którego posłuchać można było od 31 lipca do 4 sierpnia w audycji "Poranek". W cyklu wykorzystane zostały fragmenty książki "Fotel czasu" autorstwa pani Anny Czerwińskiej-Rydel, za sprawą której wraz ze słuchaczami mogliśmy przenieść się w świat największego polskiego komediopisarza, który był również żołnierzem i ziemianinem, a nade wszystko wspaniałym mężem, ojcem i dziadkiem.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro radio dla dzieci dzieci Martyna Chuderska

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci DAB+

W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała

Postaci występujące w spektaklach Latającego Teatru Sztuki Ciała bywają latające, a i sam teatr nie ma stałej sceny i siedziby. Co więcej, potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie. – Dla mnie teatr to jest miejsce spotkania – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Ługowska, aktorka i współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała – Szukamy tego autentycznego spotkania w różnych miejscach: czasami na ulicy, czasami w parku, czasami na scenie wśród teatralnych świateł, ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby z tym naszym odbiorcą na chwilę spojrzeć na siebie nawzajem i zapomnieć o całym świecie.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska Rabka Zdrój patronatPRD

Plażowy parasol - ciekawostki dla dzieci

Wiedzieliście, że pierwotnie parasol został stworzony, by chronić przed słońcem? Choć obecnie częściej kojarzy się z deszczem, wciąż wykorzystywany jest w słoneczną pogodę, np. na plaży. Parasol był znamy już w czasach starożytnych, ale nie mógł go mieć każdy, ponieważ symbolizował władzę. Zanim stał się powszechnie dostępny, musiało minąć wiele, bo aż kilka tysięcy lat. W Rzymie robiono je ze skóry, w Chinach z natłuszczonego papieru i jedwabiu i zdobiono pięknymi malowidłami. A co z parasolami w Europie?
Zobacz więcej na temat:  parasol plaża wakacje radio dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

"Kulturoteka" prosto z Torunia na trasie "Lata z Radiem". Co warto zobaczyć w tym mieście?

Zapraszamy na plenerową Kulturotekę prosto z Torunia, miasta, które bardziej kojarzy się z piernikiem, niż Kraków ze smokiem wawelskim. Może wydawać się więc zaskakujące, że przez długi czas w Toruniu nie było muzeum z piernikiem w roli głównej. Zmieniło się to za sprawą inicjatywy Elżbiety i Andrzeja Olszewskich, którzy w 2006 roku założyli Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Toruń kultura dla dzieci radio dla dzieci Lato z Radiem Martyna Chuderska

Gdzie leży wioska Smerfów? 25 czerwca to Światowy Dzień Smerfów

25 czerwca to Światowy Dzień Smerfa. Tego dnia urodził się Pierre Culliford, belgijski rysownik komiksowy, który wpadł na pomysł wykreowania Smerfów. Peyo, bo taki był jego pseudonim, stworzył serię komiksów, a w jednej z historii osadził niebieskie skrzaty, czyli Smerfy. Oprócz komiksów, popularność Smerfom przyniosły także seriale i filmy.
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom prosto z Zamościa. Autorzy konkursowych słuchowisk gośćmi Martyny Chuderskiej

Niedzielna (18.06) "Kulturoteka" prosto z malowniczego Zamościa, gdzie odbywa się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W tym roku o nagrodę za najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży walczy 9 produkcji. W audycji pojawili się twórcy niektórych z nich. Na program przepełniony kulturą zaprosiła Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Dwa Teatry 2023 Aleksander Fredro Zamość Dwa Teatry

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi. Już 18.06 w Poznaniu 

18 czerwca, czyli w Dzień Cioci na Placu Kolegiackim w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi, wyjątkowej postaci, która potrafi stąpać twardo po ziemi, ale też wie, jak się bawić, ponieważ umie cieszyć się życiem. To jest istota rzeczy, a także istota festiwalu: dzika radość, ale bardzo mądra! - Bardzo chcemy, żeby to był mądry festiwal. Interesuje nas radość, która bierze się z mądrości, z tworzenia i na to stawiamy - tłumaczyła Eliza Piotrowska. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia