Polskie Radio
Section05
Martyna Chuderska

Z Michałem Rusinkiem - w poszukiwaniu ciekawych nazw [POSŁUCHAJ]

Zapewne każdy z nas ma taką miejscowość, której nazwy nigdy nie zapomni ze względu na jej oryginalność. Może ona pochodzić np. od imienia założyciela dawnej kolonii lub zwodu, którego już się nie wykonuje. Jak się okazuje, szukanie takich nietypowych miasteczek czy wsi może stanowić dla dziecka ciekawą zabawę w detektywa. Na swoją własną wyprawę w poszukiwaniu ciekawych nazw wyruszył także gość "Kulturoteki", Michał Rusinek, autor książki "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci

"Kino Dzieci" 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy 

157 filmów, z których aż 87 pokazanych zostanie premierowo. To interesująca zapowiedź kolejnej edycji oczekiwanego i uznanego festiwalu dla młodych widzów. W tym roku wydarzenie zainauguruje seans nagradzanej na świecie  animacji "Nawet myszy idą do nieba" w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička - ekipa polska była koproducentem tego filmu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa festiwal filmowy kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci radio bez reklam

Zamkowe atrakcje dla dzieci - jubileusz  warszawskiego Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie zawsze był dla Polaków symbolem niepodległego państwa. To właśnie dlatego we wrześniu 1944 roku zbombardowali go hitlerowcy, zrównując budowlę z ziemią. Dlatego także konieczność jego odbudowy była dla wielu osób oczywista. I prawie trzydzieści lat po zburzeniu, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zaczęto jego odbudowę. Było to pięćdziesiąt lat temu.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska Kultura w PRD literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców

Z Agnieszką Frączek do świata dzieciństwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy znamy doskonale, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądało dzieciństwo tych znakomitych poetów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Frączek, która tajemnice młodości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy zdradza dzieciom w książkach "Rany Julek!" i "A to feler!".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci

"Kulturalna strefa". Jak rozwinąć w dziecku pasję do czytania? [POSŁUCHAJ]

Jako że książki rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo, dorośli starają się rozkochać dzieci w czytaniu. Niemniej jednak, pomimo że utwory literackie pełnią dużą rolę w naszym życiu, dzieci nie zawsze chcą po nie sięgnąć. Aby przekonać dzieci do takiej formy spędzania czasu, możemy wypróbować metodę czytania wrażeniowego, o której w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom odpowiedziała jej autorka, Małgorzata Swędrowska.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca

"Poranek". Ciekawostki o muszlach

Choć sposoby wykorzystywania muszli przez człowieka stale się zmieniały, ich moc przyciągania jego uwagi pozostała niezmienna. A wszystko dzięki masie perłowej, która jest wytworem płaszcza mięczaka. Odkładana w cieniutkich warstwach na wewnętrznej stronie muszli zbudowana jest z tych samych substancji co perła. Jakie historie i legendy wiążą się z muszlami?
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci Martyna Chuderska

Opowiedz mi o wojnie . Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

"Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiała nas od czarnej śmierci..." - słów tego powstańczego wiersza w sali Małego Powstańca nie znajdziemy. Są tam za to misie, małe modele samolotów a nawet teatrzyk kukiełkowy - podobny działał w czasie okupacji na warszawskim Powiślu. Wspominając 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Martyna Chuderska odwiedziła z mikrofonem muzeum poświęcone temu wydarzeniu. Wraz z Karolem Mazurem, kierownikiem działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawiali o tym jak - skutecznie, ciekawie i prawdziwie mówić dzieciom o powstaniu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Powstanie Warszawskie

Historie ludowe. Rozmowa z autorką książki "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej"

Nierzadko kiedy książki prowadzą do stworzenia się wspólnoty. Zwłaszcza wtedy, gdy zawierają w sobie dawne historie czy bajki napisane językiem współczesnym, dzięki czemu łączą ze sobą różne pokolenia. Przykładem takiego dzieła jest książka „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” autorstwa Justyny Bednarek, gościa "Kulturoteki".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci literatura dziecięca DAB+

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Martyna Chuderska radio dla dzieci

"Asiunia" opowiadała dzieciom o Powstaniu. Spotkanie z Joanną Papuzińską

17.06 w sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego, miejscu niezwykle ważnym na mapie Warszawy, zainaugurowano kolejną, 3. już edycję Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej. Było to spotkanie wypełnione ważnymi opowieściami. Profesor Joanna Papuzińska, autorka "Asiuni" czyli wzruszającej książki dla dzieci, spotkała się z młodymi czytelnikami, żeby opowiedzieć o tym, co mała, bo pięcioletnia wówczas, dziewczynka, myślała o wojnie. I jak ten trudny czas postrzegała.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska literatura dziecięca patronat Polskiego Radia Dzieciom

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla rodziców radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców spektakle dla dzieci Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom

Jaki jest przepis na dobry kryminał? "Czarci młyn"

Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i nietuzinkowi bohaterowie? Taką mieszankę znaleźć można w najnowszej książce Agnieszki Płoszaj "Czarci młyn". Lato, dom babci, uroczysko, ruiny dworku i stary opuszczony młyn, w którym – jak głosi legenda – straszy! To - jak się okazuje - przepis na dobry kryminał. Agnieszka Płoszaj, autorka książki "Czarci Młyn" - opowiedziała w "Kulturotece" o  kulisach powstania tej pełnej pomysłów historii dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Martyna Chuderska