Polskie Radio Dzieciom

Fińskie brzmienie cytry

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 16:21
Na północy, za Morzem Bałtyckim leżą państwa nordyckie czyli Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania i Islandia. Finlandia to kraj tundry, pokryty mchami i karłowatymi brzozami. W krajach tych gra się na cytrze.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Finlandia słynie m.in. z białych nocy i olbrzymiej ilości jezior. Jest ich aż 188 tysięcy. Pokrywają one aż jedną dziesiątą powierzchni całego kraju. Finlandia to także najbardziej zalesione państwo w całej Europie. Jej symbolami narodowymi są niedźwiedź i łabędź.

Posłuchaj
51:28 muzyczne podróże 29.07.mp3 Posłuchaj jak brzmi fińska cytra (Muzyczne podróże /Polskie Radio Dzieciom)_29.07.2020. 

Wiele utworów ludowych wykonywanych jest na instrumencie charakterystycznym dla wszystkich krajów bałtyckich. Jego nazwa to kandele czyli po prostu cytra. Dawniej śpiewano pieśni karelskie, pasterskie, czasem bliskie pieśniom rosyjskim.

Zapraszamy w podróż po dźwiękach Finlandii.

Prowadzenie: Izabela Żukowska
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom jest całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.  

jo

Zobacz więcej na temat: muzyczne podróże
Zobacz także
Czytaj także

”Archiwum vol. 6 (Dla dzieci)" - nowa płyta Tadeusza Woźniaka

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 12:00
Ukazał się nowy album z wybranymi dziełami pochodzącymi z archiwalnych nagrań skomponowanych przez Tadeusza Woźniaka, autora znanej piosenki "Zegarmistrz Światła Purpurowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi kontrabas?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 11:00
Jest największym instrumentem smyczkowym. W orkiestrze odpowiada za harmonię i rytm. Jak brzmi i jak wygląda nauka gry na tym instrumencie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż na tajemniczą wyspę Bali

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:53
Indonezja to kraj w Azji południowo-wschodniej. Stolicą tego państwa jest Dżakarta. Państwo leżące między oceanem Spokojnym i oceanem Indyjskim jest największym krajem wyspiarskim na świecie  - wysp ma prawie 18 tysięcy! Jednymi z najbardziej znanych są Jawa i Bali. W "muzycznych podróżach" odwiedziliśmy Bali.
rozwiń zwiń