Polskie Radio
Section05
muzyczne podróże

"Muzyczne podróże" po Zamku Królewskim w Warszawie

W 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie została uchwalona Konstytucja 3 maja, która miała regulować ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mówi się, że to pierwsza spisana konstytucja w Europie. Projekt konstytucji przygotował król Stanisław August Poniatowski wraz z licznymi ważnymi postaciami historycznymi z tamtego okresu i to właśnie Stanisław August dokonał jej zaprzysiężenia. Konstytucja została uchwalona w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego, a o jej przyjęciu przesądził przypadek. Jeśli jesteście ciekawi, o jakim przypadku mowa, posłuchajcie załączonej audycji i i przenieście się wraz z Polskim Radiem Dzieciom do komnat Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio bez reklam radio dla dzieci

Muzyczna podróż do świata bluesa. Śladami Sławka Wierzcholskiego

Sławek Wierzcholski jest słynnym bluesmanem, jednak studiował prawo i administrację w swoim rodzinnym mieście, czyli w Toruniu. Jako student założył zespół Nocna Zmiana Bluesa, który funkcjonuje do dzisiaj. Przez czterdzieści lat członkowie zespołu jeździli po świecie, gdzie dawali liczne koncerty. Sławomir Wierzcholski prowadzi też zespół Korniki prezentujący muzykę dla dzieci. Bluesman jest wirtuozem harmonijki ustnej. Jako pierwszy Polak wystąpił na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci

"Muzyczne Podróże". Z wizytą w Disneylandzie

Podparyski Disneyland ma już trzydzieści lat. Nie jest to jednak najstarszy park Walta Disneya na świecie – pierwszy został otwarty 17 lipca 1955 roku w Kalifornii. Jego budowa trwała zaledwie rok! Obecnie na świecie jest sześć Disneylandów – dwa mieszczą się w Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii (najstarszy) oraz w Orlando (największy). Trzy znajdują się w Azji – w Tokio, Hongkongu i Szanghaju i jeden w Europie – w Chessy pod Paryżem.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże piosenki dla dzieci radio dla dzieci muzyka filmowa

Arete Dzieciom! "Mamy Serce dla serca!" – wyjątkowa książka z płytą dla dzieci!

Oddajemy do rąk dużych i małych czytelników wyjątkową książkę z płytą, która zawiera ponad dwadzieścia autorskich wierszy Jerzego Struka okraszonych ilustracjami Danuty Kobylackiej oraz 21 najnowszych piosenek w specjalnej muzycznej aranżacji dla dzieci. Naszym celem jest podarować mnóstwo radości i pomóc pomagać Fundacji Mamy Serce, która wspiera małych wojowników z wyjątkowymi serduszkami w walce o ich zdrowie przy Instytucie Kardiologii i Kardiochirurgii "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym ten projekt.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci muzyczne podróże piosenki dla dzieci

Muzyczna podróż do Argentyny. Śladami Astora Piazzolli 

Argentyna to państwo w Ameryce Południowej. Położone jest nad Atlantykiem, od zachodu graniczy z Chile, na północy z Boliwią i Paragwajem, a na północnym-wschodzie z Brazylią i Urugwajem. Nazwa Argentyny pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego srebro i łączy się z nią pewna legenda o górach pełnych srebra. Stolicą Argentyny jest Buenos Aires.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci Astor Piazzolla

"Muzyczne podróże". Impresjonizm w muzyce

Maurycy Ravel urodził się 7 marca 1875 roku we Francji. Kiedy miał siedem lat, rozpoczął naukę gry na fortepianie, a pięć lat później skomponował swój pierwszy utwór. Jako młody chłopiec uwielbiał twórczość Mozarta, Gabriela Fauré i Claude’a Debussy’ego, czyli kompozytora uznawanego za głównego reprezentanta impresjonizmu w muzyce. Właśnie w tym kierunku poszedł Maurycy Ravel, który stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego nurtu. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Jazzowa podróż przez twórczość Ewy Bem

23 lutego 1951 roku urodziła się Ewa Bem, polska wokalistka jazzowa obracająca się w klimatach popu oraz bluesa. Ewa Bem od lat niezmiennie uznawana jest za pierwszą damę polskiego jazzu. W dorobku artystycznym wokalistki możemy znaleźć płytę „Ten najpiękniejszy świat”, w skład której wchodzą piosenki w całości poświęcone dzieciom w interpretacji Ewy Bem z muzyką Jerzego Wasowskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Ewa Bem Jazz piosenki dla dzieci radio dla dzieci

Jerz Igor w "Muzycznych podróżach"

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Powinna więc być dla każdego. Za jej wiodący cel uznaje się wprowadzenie słuchacza w stan odprężenia i zapewnienie dobrego nastroju. Wszystkie te cechy zawiera w sobie twórczość zespołu Jerz Igor, w którego utworach nie brakuje opowieści o różnych zjawiskach, zwierzętach i postaciach, niosąc za sobą niesamowite przesłanie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Muzyka dla dzieci

Ewa Farna gościem Polskiego Radia Dzieciom

W "Muzycznych podróżach Adama Dobrzyńskiego" usłyszymy dziś rozmowę z Ewą Farną. Artystka za chwilę urodzi drugie dziecko, właśnie wydała swój pierwszy od siedmiu lat nowy album. Opowie o podróżowaniu między Polską a Czechami, macierzyństwie, o piątym smaku, o duetach, które pojawiają się na płycie "Umami". Będą wspomnienia, będzie o popularności, będzie też o ulubionych miastach.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Muzyka dla rodzica Adam Dobrzyński

Muzyczna podróż przez twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku i jest jednym z najwybitniejszych muzycznych twórców. W swoim krótkim, zaledwie trzydziestopięcioletnim życiu zdołał napisać setki utworów. Wśród jego dzieł istotne miejsce zajmują koncerty orkiestrowe. W przypadku Mozarta, koncert symfoniczny zawiera trzy zróżnicowane pod względem tempa części. Koncerty fortepianowe Mozarta stały się wzorem klasycznego koncertu solowego, z którego czerpali późniejsi kompozytorzy. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Muzyka dla dzieci

Muzyczna podróż do Laponii

Słuchacze poniedziałkowego wydania audycji "Muzyczne podróże" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mieli okazję przenieść się do prawdziwej krainy lodu i śniegu, a dokładniej do Laponii. Laponia to region kulturowy w północnej Europie. Leży na terenie aż czterech państw: Rosji oraz trzech krajów skandynawskich - Finlandii, Szwecji i Norwegii. Jak nazywają się mieszkańcy Laponii? Czym się zajmują?
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci