Polskie Radio
Section05
muzyczne podróże

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Zbigniew Preisner muzyka filmowa DAB+ radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców muzyka klasyczna

28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną na świecie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Z racji obowiązujących restrykcji, konkurs odbędzie się w formie hybrydowej. Młodzi pianiści z całego świata nadesłali swoje nagrania konkursowe, które zostaną przesłuchane przez międzynarodowe grono jurorów obradujące w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże

Bułgarska muzyka ludowa

W muzyce piękne jest to, że w zależności od rejonu świata z którego pochodzi ma ona inne brzmienie. Dzięki temu staje się ona charakterystycznym elementem poszczególnych obszarów, co sprawia, że czasem wystarczy posłuchać kilku nut, by wiedzieć jaki kraj dana melodia reprezentuje. W niektórych sytuacjach jest to o tyle łatwiejsze, gdyż dźwięki i rytm muzyczny są jedyne w swoim rodzaju i nie można ich pomylić z niczym innym. Właśnie takim przypadkiem są oryginalne ludowe chóry w Bułgarii.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka ludowa

"Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie". Wielkanocny koncert kolęd

Mimo że Wielkanoc już za nami, nie oznacza to, że nasza radość z powodu zmartwychwstania Jezusa oraz przyjścia wiosny minęła. Od wieków okres ten był spędzany z rodziną, wśród najbliższych i tak też jest teraz. Jednakże, w przeszłości dodatkowo można było spotkać w tym czasie wielkanocnych  kolędników, którzy swoją radością i śpiewem dzielili się z okolicznymi gospodarzami. Jako że pielęgnowanie tradycji jest ważne, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wspólnie z Radiowym Centrum Kultury Ludowej specjalny koncert, o którym opowiada gość audycji Kaja Prusinowska.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka ludowa folk