Polskie Radio Dzieciom

Pochwała kapelusza

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 21:00
A teraz czapki z głów, bo porozmawiamy o tym co możemy na nią włożyć.
Pochwała kapelusza
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kapelusze były najnormalniejszym w świecie elementem stroju zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Z czasem zostały odrzucone i w pogoni za modą, zamienione na wygodniejsze, jednak mniej atrakcyjne czapki. Obecnie moda na kapelusze powoli wraca i to nie tylko ze względu na zbliżające się mrozy czy odchodzące w zapomnienie upały. Dlaczego? Jak głosi pewna satyra: „dostojnym zachwyca wyglądem, człowiek pod denkiem, otoczony rondem!”

Kapelusze mają swój urok i wdzięk, ale w głowie się nie mieści, a raczej „na” głowie, ile rodzajów nakryć zostało wymyślonych. Czapki, toczki i berety, zna chyba każdy, ale co z sombrero, uszanką, czy kłobukiem? Jakie nakrycia głowy nosi się w różnych krajach i czy są zawody, w których nosi się specjalne rodzaje? Czas docenić walory kapelusza i przypomnieć sobie do czego oprócz ochrony głowy może nam służyć.

Zabawa: taniec z kapeluszem

Dzieci ustawiamy w kole. Jedno z dzieci otrzymuje od prowadzącego kapelusz. Po włączeniu muzyki dziecko obok zabiera kapelusz pierwszemu i wkłada sobie na głowę, następnie tak samo postępuje kolejne. W trakcie muzyki kapelusz powinien przechodzić z jednej głowy na drugą. Dzieci poruszają się w rytm muzyki w kole. Kiedy ucichnie muzyka, z gry odpada ten, kto ma akurat kapelusz na głowie.

Poranek w Polskim Radiu Dzieciom to cykl audycji popularno-naukowych, połączonych z zabawą. Poruszana na antenie tematyka jest różnorodna, jednak zawsze dotyka spraw kluczowych dla otaczającego nas świata i dla samego człowieka. Oprócz przekazywania dzieciom wiedzy o świecie, uczymy ich też dobrych manier, poznajemy znaczenie przysłów, odkrywamy niezwykłe miejsca na naszej planecie i rozwiązujemy zagadki z udziałem samych słuchaczy. Chcielibyśmy, by wysoki poziom merytoryczny audycji, atrakcyjność formy dźwiękowej oraz ich kompatybilność z wytycznymi programowymi MEN stały się nieocenionym wsparciem codziennej pracy wychowawców szkolnych i przedszkolnych, uatrakcyjnieniem zajęć edukacyjnych i narzędziem stymulującym dla działań pedagogów oraz rodziców. Zachęcamy naszych małych i dużych słuchaczy do czynnego udziału w porankowych audycjach. Prowadzi Dominika Sygiet.

Zapraszamy na Poranki w Polskim Radiu Dzieciom, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 10:00, a szczególnie w środę, 21 października.

Zobacz także