Polskie Radio Dzieciom

Polska pod zaborami. Galicja, czyli historia w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 16:45
Galicja była ośrodkiem spisków patriotycznych, które doprowadziły do rewolucji krakowskiej i próby powstania narodowego w Galicji. Ale w miejscu tym kwitło także życie kulturalne, rozwijała się prasa i twórczość wielu artystów.
Fragment obrazu Juliusz Kossak Szarża Krakusów na oddział Rosjan w miasteczku
Fragment obrazu Juliusz Kossak "Szarża Krakusów na oddział Rosjan w miasteczku"Foto: commons.wikimedia.org

Galicja to potoczna nazwa ziem dawnej Rzeczypospolitej pod zaborem austriackim. Jej oficjalna nazwa to Królestwo Galicji i Lodomerii. Jak wyglądało życie w zaborze austriackim? O tym przekonacie w dzisiejszej audycji. 


Posłuchaj
55:48 [DAB]Dzieciom (PCM) 18 lipiec 2020 15_04_27_DDT_.mp3 18.07.2020 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

 

Gość Polskiego Radia Dzieciom: dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 18.07.2020

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

Zobacz także
Czytaj także

Polska pod zaborami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 16:45
Rozpoczynamy nowy wakacyjny cykl, dzięki któremu jeszcze bardziej wgryziemy się w historie naszego kraju. Dwa lata temu świętowaliśmy 100. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Co się działo przez ten czas z naszymi rodakami?
rozwiń zwiń