X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 16:45
Panowanie Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, to czas niemalże nieustannej walki o tron oraz wewnętrznych konfliktów, które zachęcały ościenne państwa do politycznej ingerencji. Napięcia, a także dzielące Saksonię i Rzeczpospolitą różnice ustrojowe, religijne, terytorialne oraz wojskowe wymagały od władców saskich specjalnych zabiegów dyplomatycznych.
Maska słoneczna z podobizną Augusta Mocnego
Maska słoneczna z podobizną Augusta MocnegoFoto: fb.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

August II i August III w rozgrywkach dyplomatycznych posługiwali się narzędziem ówczesnych monarchów - splendorem władzy. Wzorując się na Ludwiku XIV, wykorzystywali sztuki piękne do celów propagandowych.

Jeden z eksponatów wystawy "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" Jeden z eksponatów wystawy "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej"

Zarówno na dworze drezdeńskim, jak i warszawskim władcy sascy realizowali rozbudowany program kulturalny, opierając się na sile oddziaływania pełnej rozmachu architektury, zgromadzonych kolekcjach dzieł sztuki, a także wystawnych uroczystościach, takich jak turnieje, parady i fajerwerki.

Ważnym elementem królewskiej propagandy była również polityka orderowa związana z ustanowionym w 1705 r. Orderem Orła Białego.

August II i August III, stworzyli jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki. Kilkaset z tych obiektów prezentowanych jest na wystawie "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Muzeum Łazienki Królewskie.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Małgorzata Grąbczewska zastępca dyrektora ds. muzealnych w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Posłuchaj

59:15 Dzieci_AAC 2022_01_15-15-01-05_DDT.mp3 15.01.2022 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 15.01.2022

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Dawne wojsko i uzbrojenie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 16:45
Miecze, halabardy czy muszkiety? Dzisiaj posłuchamy, jak dawniej wyposażone i ubrane było polskie wojsko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Elvis żyje!

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 16:45
Zjawił się w wytwórni "Sun" Sama Phillipsa, aby nagrać dla mamy pocztówkę dźwiękową w prezencie urodzinowym. Dwa lata później ochrzczono go już Królem rock'n'rolla..
rozwiń zwiń