X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Najstarsze księgi kucharskie i zapomniane receptury

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 13:15
Za pierwszą polską książkę kucharską uchodzi dzieło "Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw" pióra kucharza rodu Lubomirskich Stanisława Czernieckiego, wydane w roku 1682. Zawiera ono sposoby przyrządzania wyszukanych potraw, które miały trafiać na stoły magnaterii.
Srebrny kufel z wizerunkami Jana III i Marii Kazimiery, Hans Pollmann (?), Gdańsk, 2. poł. XVII w.,
Srebrny kufel z wizerunkami Jana III i Marii Kazimiery, Hans Pollmann (?), Gdańsk, 2. poł. XVII w.,Foto: fb.com/wilanow

Jednym z najznakomitszych kuchmistrzów w osiemnastowiecznej Polsce był Paul Tremo kucharz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Napisał on dzieło pod tytułem "Botanika kuchenna", w której podał właściwości warzyw, owoców i przypraw stosowanych w kuchni.

Spod jego pióra wyszła też książka kucharska. Jedna z rękopiśmiennych kopii nosiła długi tytuł "Nauka dokładna sposobów warzenia i sporządzania potraw z mięsiwa, ryb, jarzyny, mąki, jako też przyprawianie rozmaitych sosów, robienie esencyi ponczowej z załączeniem dokładnego spisu naczyń i legumin, w porządnej kuchni niezbędnie potrzebnych, przedstawione w sposobie praktycznym".

Goście Polskiego Radia Dzieciom: Joanna Jaroć edukatorka kulinarna i przyrodnicza Muzeum Króla Jana III w Wilanowie oraz Agnieszka Lichacz Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

Posłuchaj
60:20 Radio Dzieciom 2022_08_13-15-00-09_DDT.mp3 13.08.2022 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 13.08.2022

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Królewskie desery czyli o kuchni staropolskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 16:45
Pierwsza polska książka kucharska, wydane w 1682 r. "Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw" Stanisława Czernieckiego, doczekała się wielu wydań w XVIII w.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Kuchnia na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 16:45
Na czym i czym jadano na dworze Stanisława Augusta? Gdzie jadano obiady czwartkowe pod patronatem króla Stanisława Augusta i kucharza Paula Tremo?
rozwiń zwiń