Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Aleksander Fredro - twórca polskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 14:00
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. "W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich" wskazano w uchwale.
Aleksander Fredro
Aleksander FredroFoto: Piotr Mecik/Forum

W przyszłym roku obchodzić będziemy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Był uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 r., a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej.

Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: "Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca", "Zemsta", "Pan Jowialski". Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką "Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego".

Gość polskiego Radia Dzieciom: Karol Samsel - literaturoznawca, filozof i poeta

Posłuchaj
58:23 2023_06_17 15_00_03_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 17 czerwca godz. 15:00

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 17.06.2023

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Ulubione miejsca historyczne naszych słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 14:00
Z okazji niedawno obchodzonego święta, czyli Dnia Dziecka postanowiłam oddać głos naszym słuchaczom, by to oni stali się ekspertami w dzisiaj audycji. Opowiedzą nam oni o swoich ulubionych miejscach związanych z historią, które znają, które odwiedzili, które polecają, by dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Archiwum Główne Akt Dawnych

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 14:00
Dekrety, akty, ważne postanowienia, które są świadectwem przeszłości państwa polskiego, są niezwykle cenne. Przechowuje się je z troską, także po to, by kolejna pokolenia mogły mieć dostęp do dokumentów, na których ślad odcisnęły najważniejsze momenty naszej historii. 
rozwiń zwiń