Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 08:00
Planeta Ziemia ma swojego przyjaciela – jest nim doskonale widoczny w nocy Księżyc. Tylko dlaczego raz jest cieniutki jak rogalik, a raz okrągły jak piłka? Dlaczego na nas nie spadnie, ani nie odfrunie gdzieś w kosmos?
Audio
Jak działa księżyc?

16 lipca 1969 r. czyli dokładnie 47 lat temu – ze Stanów Zjednoczonych wystartowała rakieta, która na swoim pokładzie niosła 3 mężczyzn. Lecieli z misją na księżyc. Droga zajęła im 3 dni. Byli pierwszymi ludźmi, którzy postawili nogi na innej planecie. Jak tam jest? Czy można po nim chodzić, czy jest tam czym oddychać, czy niebo z księżyca wygląda tak samo jak z Ziemi?

Myszka Fela będzie miała z pewnością wiele pytań na temat tej planety. Jaki tak naprawdę ma kształt? Czy potrafi świecić, czy tylko odbija słoneczne światło? Jak powstał i jakaż to siła każe mu tak krążyć dookoła ziemi? Co by było gdyby go nie było i dlaczego są na nim widoczne gołym okiem ciemne plamy? Podobno to morza – ale przecież na księżycu nie ma wody, to skąd ta nazwa? Słuchajcie "Jak to działa" i księżycowych opowieści naszego gościa – Pani Diany Przedworskiej z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

 

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą sobotę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w sobotę, 16 lipca.


Prowadzi: Ewa Gorzelak.

Zobacz także