X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” nitka?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 08:00
Wszyscy chodzimy w ubraniach. Mamy te bardziej i te mniej ulubione, ale czy zastanawialiście się kiedyś z czego są zrobione?
Audio
Jak działa nitka?

Jeśliby przyjrzeć się im uwaniej zauważymy że są zrobione z... nitek. Ale jak powstała nitka? Opowie o tym Pani Monika Sternik z Fabryki Nici Ariadna. Poznamy różne rodzaje nici i ich pochodzenie.

Poczynając od tych pozyskiwanych z roślin – bawełny czy z lnu, i tych podkradanych zwierzakom – gąsienicom jedwabników które z jedwabnych nici plotą swoje kokony. A czy pająkom można podkraść pajęcze sieci? Są niezwykle silne i elastyczne i naukowcy chętnie by wykorzystali je do produkcji szwów chirurgicznych, czy odzieży sportowej.

Ale o tym jak pająk je wytwarza – opowie nam sam pająk. Porozmawiamy też o tym, po co ludzie wymyślają sztuczne i syntetyczne nici. Często z tego samego materiału z którego robi się plastikowe butelki i reklamówki… czyli z ropy naftowej. Idąc po nitce do kłębka rozwikłamy wszystkie tajemnice nitek. Niekiedy bardzo poplątane.


Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą sobotę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w sobotę, 13 sierpnia.


Prowadzi: Ewa Gorzelak.

Zobacz także