X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Przygoda Wielka Rysia Pędzelka" - słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 23:59
„Ryś Pędzelek przyszedł na świat późną wiosną w dobrze ukrytym legowisku…”znacie już tę historię? Jeśli nie, poznajcie ją razem z nami. Polskie Radio Dzieciom i Bieszczadzki Park Narodowy zapraszają na słuchowisko o dzikim kocie, który co prawda jest mały, ale ma wielkie marzenie. Chce być królem dzikiej puszczy. Premierowa emisja słuchowiska już od poniedziałku 26 listopada w "Bajkowym kąciku" o 12:15!
Przygoda Wielka Rysia Pędzelka
Przygoda Wielka Rysia PędzelkaFoto: Lesław Kostulski

- Ryś jest naszym herbowym gatunkiem a Bieszczadzki Park Narodowy jest domem dla tych zwierząt - tłumaczy pomysł całej historii Grażyna Holly, z Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Te duże koty są bardzo lubiane przez dzieci i zależało nam, żeby stworzyć opowieść o rysiu, który uczy się szlachetności, odwagi – cech, które są uniwersalne i o których chcemy opowiedzieć.

- Symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ryś karpacki -  ten z cętkami -  przypomina Krystian Tyrański, twórca opowieści i słuchowiska o małym rysiu, autor audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" emitowanej w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę o godz. 17:00. Cętki rysia karpackiego upodabniają go do lamparta i geparda. I to dobrze, że właśnie to zwierzę jest w godle parku -  w Bieszczadach znajdują się takie strefy puszczy karpackiej, które są jeszcze niedostępne dla ludzi. A w takich miejscach żyją i bardzo dobrze czują się rysie. Poza tym puszcza karpacka graniczy z innymi krajami, więc jest dużą, idealną przestrzenią dla migracji tych drapieżników.  Bohater naszej opowieści też lubi niedostępne miejsca, taką ma naturę. Na początku całej historii nawet tego nie wie, ale kiedy wyrusza na wyprawę, odkrywa, do czego jest stworzony. Właśnie do tego, żeby się cicho skradać, żeby wysoko skakać, żeby podchodzić niespodziewanie, żeby niepostrzeżenie przechodzić przez ostępy. Odkrywa swoją dziką naturę i ją akceptuje.

A dlaczego ryś ze słuchowiska nazywa się Pędzelek? -  Imię stąd, że ogon każdego rysia jest zakończony sierścią o czarnym kolorze włosów, uszy też ma zakończone pędzelkami - tłumaczy Grażyna Holly, która Pędzelkowi nadała imię.

- A dziwna cętka w kształcie pazura, która stała się inspiracją do pędzelkowej wyprawy wzięła się stąd, że kiedyś w Gorczańskim Parku Narodowym widziałem rysia, który nazywał się „ Kapitan Hak”, bo miał cętkę w kształcie  haka – wspomina Krystian Tyrański. - I choć prawdziwego rysia jeszcze nie spotkałem – przyznaje - to, dzięki pracownikom parków, mogłem obserwować te zwierzęta za pomocą ukrytych kamer.  Podglądałem jak żyją i jak są ze sobą związane – to pomogło mi zbudować historię małego drapieżnika.

- Nie jest łatwo wytropić rysia – tłumaczy Bartosz Pirga, który w Bieszczadzkim Parku Narodowym zajmuje się monitoringiem fauny. – One prowadzą skryty tryb życia i trochę inaczej przemieszczają się w przestrzeni niż na przykład wilki czy niedźwiedzie. Rysie często chodzą po  skalistych graniach, miejscach odludnych i niedostępnych a wilki po szlakach zrywkowych i drogach leśnych. Rysiów jest w Bieszczadach niedużo i są tu gatunkiem najbardziej zagrożonym. Piękne zwierzęta, które wymagają szczególnej ochrony i dobrej jakości siedlisk, a takie siedliska są jeszcze w Karpatach. Tej wiosny miałem możliwość obserwacji rysicy, która prowadziła dwa zeszłoroczne młode. To była krótka chwila, bo ja się do nich skradałem, chciałem bliżej podejść, żeby zrobić zdjęcie, natomiast śnieg był dosyć głośny, chrupiący. Dość szybko mnie wyczuły i odeszły w kierunku świeżo upolowanej zdobyczy. A to ciekawa historia, bo tę zdobycz w końcu zwędził im niedźwiedź – wspomina Bartosz Pirga.

Wyruszcie na wyprawę z małym rysiem!

Na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego park.djpress.pl można już przeczytać wspaniale zilustrowaną przez Lesława Kostulskiego książeczkę o przygodach rysia Pędzelka i posłuchać historii małego drapieżnika opowiedzianej dźwiękiem. Producentem słuchowiska jest Polskie Radio Dzieciom.

Tę opowieść już niedługo będzie można usłyszeć w odcinkach na antenie naszego radia! Słuchaj tej historii razem z nami! "Wyprawa Wielka Rysia Pędzelka" od 26 do 30 listopada w Polskim Radiu Dzieciom.

A Ci, którzy nie będą mieli możliwości wysłuchania słuchowiska o 12:15, powtórki odcinków będą również wyemitowane w audycji "Wieczorne pogaduchy" o 19:10.

 


Zobacz więcej na temat: dzieci parki narodowe
Zobacz także

Czytaj także

Wyprawa 48. Wilcza przygoda

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 21:15
Podczas safari do Kampinoskiego Parku Narodowym dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Warszawie poznawały ciekawostki dzikiego świata. Pani Beata – pracownik parku – dzieliła się wieloma odkryciami i zaprosiła nas na wilcze polowanie. Posłuchajcie historii o wiewiórkach, sójkach, łosiach, jeleniach, gronostajach i czerwonym kapturku, który zjadł wilka i babcię! Zapraszamy na szkolne safari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa 49. Dzikie życie w leśnej strudze

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 19:15
To było badawcze safari w Dziecięcym Parku Narodowym Leśnej Strugi. Wojtek, Piotr i Tata Janusz zaprosili pana Grzegorza - profesora z zakładu badania środowiska i przeprowadzili badania czystości meandrującej rzeczki. Nasi dzielni bohaterowie odnaleźli w terenie wiele wodnych żyjątek, a później udali się do laboratorium.
rozwiń zwiń