Polskie Radio
Section05
parki narodowe

O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka

Pomiędzy przyrodą a zdrowiem człowieka możemy zauważyć związki. Przyglądanie się ptakom, czy wsłuchiwanie w ich odgłosy może mieć właściwości terapeutyczne. To nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Jakie?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie parki narodowe rodzice wychowanie dzieci

Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska beskidy parki narodowe środowisko klimat Karpaty

Jedziemy nad morze!

Za sprawą trasy szybkiego ruchu S3 stała się nieco zapomniana. Korzystamy z niej głównie latem, gdy próbujemy dostać się nad nasz ukochany Bałtyk. Dlaczego jest tak ważna? Co może zaoferować turystom? Czy jest gotowa na wzmożony ruch? Przekonajmy się! Jedziemy na DW 102!
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Bałtyk regiony zachodniopomorskie pomorskie Wolin Kołobrzeg Międzyzdroje podróże drogi motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy rower natura parki narodowe wakacje Morze Bałtyckie

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza czas wolny

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 160. Puszczańskie wyzwanie

To było jedno z najtrudniejszych wyzwań Filipa Karockiego Królika - bohatera słuchowiska Strażnicy Dzikiego Królestwa. W Białowieskim Parku Narodowym zagubił się podczas pogoni za swoim kuzynem. W tym samym czasie gubi się także dzikulka - wyspecjalizowana kamera do rejestrowania przyrody. Pomimo przeciwności udaje się zobaczyć futrzastego króla puszczy.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 159. Wyprawa do prastarej puszczy

Trwa niezapomniana przygoda w Białowieskim Parku Narodowym. Tym razem wyruszyliśmy do rezerwatu ścisłego. Po wyprawie pełnej zachwytu nad prastarą puszczą Filip wpadł na niecodzienny pomysł - wskoczył do ekologicznego pojazdu strażników parku. Posłuchajcie jak potoczyła się ta brawurowa akcja tajnych agentów dzikiego króla.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański