Polskie Radio
Section05
parki narodowe

Podróż przez polskie parki narodowe z Krystianem Tyrańskim

Słuchacze "Jedynki Dzieciom" mogą kojarzyć Krystiana Tyrańskiego z opowieści o parkach narodowych. W ramach "Dzikiej Odysei" przybliża on tajemnice i ciekawostki, jakie wiążą się z tymi regionami naszego kraju. Tym razem Krystian Tyrański opowiedział między innymi o tym, czym jest przygodowskaz, i jak przygotować się do wyprawy po parkach narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Krystian Tyrański parki narodowe

"Lato z Radiem" na tropie koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym

"Lato z Radiem" w sobotę odwiedziło Roztoczański Park Narodowy. Słynie on m.in. z hodowli koników polskich, które pojawiły się tam na początku lat 80. XX w. Konik polski to nie tylko maskotka tegorocznego Lata z Radiem, ale też "herbowe zwierzę" Roztoczańskiego Parku, czyli jego symbol graficzny.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Konik polski parki narodowe Sława Bieńczycka Roztoczański Park Narodowy

Polska Amazonia. "Jedyne takie miejsce" w Narwiańskim Parku Narodowym

Położony 30 kilometrów na zachód od Białegostoku Narwiański Park Narodowy zachwyca turystów bogatą fauną i florą. Występuje tutaj aż... 213 gatunków ptaków (zarówno lęgowych, jak i migrujących) oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Przez badaczy Narwiański Park Narodowy jest stawiany na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, tj. Tatry czy Puszcza Białowieska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka parki narodowe przyroda ptaki społeczeństwo owady ekologia Białystok

Zakochane łosie. Reportaż "Miłość na bagnie" [POSŁUCHAJ]

Wrzesień, październik i listopad to czas godów zwierząt jeleniowatych. Najbardziej znane i najbardziej spektakularne jest rykowisko jeleni szlachetnych. O nim najwięcej się mówi. Bekowisko danieli oraz bukowisko łosi są spokojniejsze i mniej efektowne. Ale czy z tego powodu mniej interesujące? Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Miłość na bagnie".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka łoś parki narodowe natura przyroda