X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 07:01
Wszyscy, i mali, i starsi, niecierpliwie czekają na te wyjątkowe Święta. Polskie Radio Dzieciom przygotowało na nadchodzące dni wiele specjalnych audycji, które pozwolą słuchaczom poczuć świąteczną atmosferę.
Święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego NarodzeniaFoto: ShutterFotos via Foter.com / CC BY-NC

Wtorek 18, grudnia

godz. 7:00 PORANEK - historia choinki i ozdób choinkowych.

Zwyczaj ustawiania w domu na Boże Narodzenie świerkowego lub jodłowego drzewka i ozdabiania go orzechami, cukierkami, jabłuszkami i mnóstwem woskowych świeczek przejęliśmy od Niemców. Jak czytamy w „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera, stało się to między rokiem 1795 a 1806. Choinka zastąpiła wcześniejsze wigilijne przybrania – zawieszane pod sufitem i ozdabiane wierzchołki sosny, jodły lub świerku, tak zwane podłaźniczki.

W dawnej Polsce, zanim na drzewku zaczęły królować szklane bombki, większość ozdób robiły dzieci. Tylko bombki, anielskie włosy i srebrny proszek do posypywania gałęzi kupowano w mieście – pozostałe zabawki i świecidełka robiono samemu. Łańcuchy klejono z kolorowych bibułek i słomek, złotą farbką malowano szyszki i włoskie orzechy, z wydmuszek jaj wyczarowywano aniołki i ptaszki, wycinano papierowe gwiazdy. Do zawieszania na choince przygotowywano także polskim zwyczajem rozmaite smakołyki – oprócz orzechów, jabłka, figi, cukierki w błyszczących papierkach, pierniki, ciasteczka, czekoladki i marcepany.

Piątek, 21 grudnia

godz. 7:00 PORANEK

Inspiracje z całego świata na przystrajanie świąteczne domu.

godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM

Świąteczne gotowanie. O tym, jakie dokładnie potrawy powinny znaleźć się na naszych świątecznych stołach i jak dzieci mogą uczestniczyć w ich przygotowaniach opowiedzą goście audycji: Katarzyna Woźnicka z Fundacji Szkoła na Widelcu i Patryk Piskorz, czternastoletni uczestnik konkursu Masterchef Junior.

Sobota, 22 grudnia

godz. 9:00 OPOWIEŚCI LUDÓW ŚWIATA

Opowieści Wigilijne

godz. 12:00 BAJKOWY OGRÓD

Wszystko o choinkach. O drzewach iglastych. Jakie najlepiej sprawdza się na święta. Czy kupić żywą czy lepiej sztuczną?

godz. 15:00 DAWNO, DAWNO TEMU...

Święta Bożego Narodzenia w czasach króla Jana III.

godz. 21.00 DZIECKO W DRODZE

Ziemia Święta. Izrael i Palestyna, Jerozolima, Betlejem, Pustynia Negev, czy Wzgórza Golan, jeśli pojawiają się na czołówkach gazet, czy w serwisach informacyjnych, to często w kontekście konfliktów i wojen. Magda, Sergiusz i ich pięcioletni syn – Wili pojechali sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda dziś Ziemia Święta i czy można tam bezpiecznie podróżować całą rodziną odwiedzając najświętsze miejsca trzech wielkich religii.

Niedziela, 23 grudnia

godz. 12:00 ZWIERZYNIEC

Zwierzęta z szopki bożonarodzeniowej. Co symbolizuje każde z tych zwierzątek w naszej tradycji chrześcijańskiej?

Poniedziałek, 24 grudnia

godz. 10:00 MUZYCZNE PODRÓŻE

Kolęda - kiedy powstały kolędy, i kiedy się je śpiewa.

godz. 11:00 LESZEK I MIŚ MICHAŚ

W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę. Leszek tłumaczy misiowi dlaczego nie można zasiadać do wigilijnego stołu przed pojawieniem się znaku na niebie.

godz. 15:00 POPOŁUDNIK

Tradycje Wigilijne w Polsce – opowiemy o tym jakie zwyczaje panują w Polskich domach w wieczór wigilijny obecnie, a jakie panowały kiedyś, oraz skąd się to wzięło (dlaczego 12 potraw, po co wolne miejsce przy stole, dlaczego dostajemy prezenty, co symbolizuje pierwsza gwiazdka).

godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM

Śpiewanie kolęd z Justyną Reczeniedi, polską śpiewaczką operową.

godz. 21:00 STREFA RODZICA

Jak wprowadzić dzieci w świat duchowości – jak przekazać dziecku, że poza tym co namacalne (ciało) jest jeszcze uduchowienie i coś w co można wierzyć. Rozmowa z księdzem i psychologiem.

Wtorek, 25 grudnia

godz. 8:00 PORANEK

Wyprawa na wyspę Bożego Narodzenia – gdzie jest taka wyspa, co i kogo możemy tam spotkać, skąd taka nazwa.

godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM

Święta w Hiszpanii i Włoszech. W Hiszpanii na dwa dni przed Wigilią odbywa się wielka świąteczna loteria, podczas której losowane są duże kwoty pieniężne. Wigilia rozpoczyna się uroczystościami ulicznymi. Przeważnie są to parady mieszkańców, ubranych w stroje ludowe, w towarzystwie udekorowanych wstążkami zwierząt. Parady odbywają się w asyście muzyki ludowej, trąbek, bębenków i piszczałek. We Włoszech kolacja wigilijna składa się z 13 dań, o jedno więcej niż w Polsce. Są one oparte na bazie rybnej i jak to wiadomo we Włoszech połączone z makaronami pod różnymi postaciami.

Środa 26 grudnia

godz. 15:00 POPOŁUDNIK

O zwyczaju kolędowania. W drugi dzień świat Bożego Narodzenia Kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość św. Szczepana, pierwszego męczennika. Tego dnia zaczynają chodzić kolędnicy.

godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM

Zimowa wyprawa na Alaskę. Po tej dzikiej i mroźnej oprowadzi nas Sylwia Lisowska - organizatorka takich wypraw.

godz. 21:00 STREFA RODZICA

Co zrobić, żeby świąteczna atmosfera została z nami jak najdłużej? Opowiedzą nam o tym goście: Justyna Bednarek - pisarka,  Janusz Wardak - ojciec w wielodzietnej rodzinie oraz Sabina Zalewska, psycholog.

Sobota, 29 grudnia

godz. 9:00 OPOWIEŚCI LUDÓW ŚWIATA

Opowieści o Nowym Roku z różnych zakątków świata.

godz. 12:00 BAJKOWY OGRÓD

Co wydarzyło się w całym 2018 roku w świecie przyrody, natury. Czy świat się zmienia? Czego możemy sobie życzyć na następny rok w królestwie roślin i jak możemy pomoc królestwu, które nas otacza i dzięki któremu żyjemy.

godz. 15:00 DAWNO, DAWNO TEMU...

Sylwester i inne wyjątkowe wydarzenia na dworze w Wilanowie.

godz.  21.00 DZIECKO W DRODZE

Zakopane - zimowa stolica Polski

W sylwestrowy weekend do miasta, w którym na co dzień żyje i pracuje 28 tys. mieszkańców, przyjeżdża 100.000 gości. W ciągu całego roku będzie ich aż trzy miliony, ale jest coś magicznego w powitaniu Nowego Roku pod Tatrami. Sergiusz, który jest zakopiańczykiem prowadzi Magdę i pięcioletniego Wilhelma do swoich ukochanych miejsc, które pamięta z dzieciństwa spędzonego pomiędzy Krupówkami a Giewontem. Odwiedzą Stary Cmentarz, gdzie znajduje się m.in. grób Kornela Makuszyńskiego, autora przygód Koziołka Matołka, zjadą na nartach z Lipek – najsłynniejszej zakopiańskiej „oślej łączki”, pójdą do Muzeum Karola Szymanowskiego, do pracowni lutniczej na ulicy Kościeliskiej i odwiedzą Willę Pod Jedlami, związaną ze Stanisławem Witkiewiczem i dwiema słynnymi poetkami: Marią Pawlikowską Jasnorzewską i Magdaleną Samozwaniec.

Niedziela, 30 grudnia

godz. 12:00 BAJKOWY OGRÓD

Zwierzęta a sylwester, czyli wszystko o tym jak przygotować naszych zwierzęcych przyjaciół do powitania nowego roku. Również podsumowanie mijającego roku w świecie zwierząt i porady, co robić, aby żyło nam się ze zwierzakami lepiej.

Poniedziałek, 31 grudnia

godz. 15:00 POPOŁUDNIK

Po co w noc sylwestrową w Rio de Janeiro ludzie ubierają się na biało, a w Edynburgu spacerują z pochodniami? W jakim celu Hiszpanie jedzą winogrona na czas? Dlaczego Duńczycy rzucają talerzami w drzwi swoich przyjaciół? O zwyczajach sylwestrowych na świecie. 

godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM

Królik Filip Karocki i Lew Leopold Grzywa przygotowują imprezę sylwestrową w domu.

godz. 21:00 STREFA RODZICA

Jak przygotować bal karnawałowy dla dzieci. Rozmowa z organizatorem eventów, panią Patrycją LIpińską, oraz osobami prowadzącymi animacje podczas takich imprez i rodzicami.

Wtorek, 1 stycznia

godz. 8:00 PORANEK

Jak dobrze zaplanować rok? O planowaniu i kalendarzach.

godz. 11:00 LESZEK I MIŚ MICHAŚ

Miś Michaś i Nowy Rok, jakie plany ma Miś na kolejny rok.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także