X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 15:30
Zakończył się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2021. W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, Festiwal "Dwa Teatry" zagościł w Zamościu. Grand Prix otrzymało słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. 
Maria Marcinkiewicz-Górna, autorka słuchowiska Mirabelka, gość Kulturoteki w PR Dzieciom na XX Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu
Maria Marcinkiewicz-Górna, autorka słuchowiska "Mirabelka", gość "Kulturoteki" w PR Dzieciom na XX Festiwalu "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: PR

Festiwal "Dwa Teatry" to prawdziwe święto teatru radia i telewizji stało się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju. W tym roku odbywało się w dniach 17-20 września, a festiwalowa publiczność mogła obejrzeć 25 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i wysłuchać aż 48 słuchowisk nagranych nie tylko w Warszawie ale i wielu ośrodkach regionalnych Polskiego Radia.

Konkursowe spektakle telewizyjne oceniane były przez jury w składzie: Antoni Libera, Elżbieta Bortnowska-Gmyz, Włodzimierz Pawlik, Artur Tyszkiewicz. Natomiast konkursowe słuchowiska radiowe oceniało jury: Grażyna Barszczewska, prof. Jacek Kopciński, Igor Gorzkowski, Krzysztof Szuster i Michał Jacaszek. Ponadto 15 prac w kategorii na najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży oceniło jury w składzie: Grażyna Kowala, Ewa Ziętek, prof. Jarosław Gajewski. Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Wyszedł z domu": za reżyserię i adaptację - Szymona Kuśmidera, za realizację akustyczną - Pawła Szalińskiego i za role aktorskie: Danutę Stenkę, Piotra Adamczyka i Pawła Krucza. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia. 

Nagrodę za reżyserię otrzymał Mariusz Bieliński za słuchowisko "Ojcze nasz". Franciszek Pieczka został uznany za najlepszego aktora za rolę Króla Leara w słuchowisku Mariusza Malca będącym adaptacją dramatu Williama Shakespeare'a. 

Za rolę pierwszoplanową uhonorowany też został Ignacy Gogolewski za rolę w słuchowisku Wacława Holewińskiego "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem". Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Joanny Jeżewskiej w słuchowisku na podstawie dramatu Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny". 

Podsumowanie XX Festiwalu "Dwa Teatry" / Źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowisk: zgłoszonego przez Radio Gdański "Ostry dyżur" dla autora Wojciecha Fułka, reżysera Pawła Chmielewskiego i za realizację akustyczną dla Jacka Puchalskiego, zgłoszonego przez Radio Lublin "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej dla Marii Brzezińskiej za adaptację i reżyserię oraz zgłoszonego przez Radio Olsztyn "Ślady na śniegu" za tekst dla Łukasza Staniszewskiego, za reżyserię dla Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną dla Ryszarda Szmita. 

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymała Marta Rebzda za słuchowisko "Popsute".
Michał Zdunik został natomiast nagrodzony za scenariusz będący adaptacją tekstu Marcina Wichy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
Nagrodę im. Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Brzoska za realizację trzech słuchowisk: "Popiołów" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, "Nakarmić kamień" na podstawie prozy Bronki Nowickiej w reżyserii Artura Urbańskiego i "Wyście w wiadomym celu do drugiego pokoju" Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. 
Jury doceniło też Michała Braszaka za muzykę i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Nikt nie uciecze". Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Lidia Sadowa za kreacje w słuchowiskach "Popsute" Marty Rebzdy i "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Z kolei za drugoplanową rolę męską jurorzy docenili Adama Woronowicza za kreację w słuchowisku "Papież" Tomasza Mana. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich. Otrzymali ją: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w dramacie "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Andrzej Mastalerz za rolę w "Pacierz. Nościerz" Mateusza Żaboklickiego.

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 2 Polskiego Radia.

Nagroda im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej.

Ponadto jury honorowym wyróżnieniem doceniło Mateusza Żaboklickiego za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia za słuchowisko "Pacierz. Noścież".
W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zwyciężył utwór Anny Skuratowicz "Marzycielka". Jury nagrodziło autorkę, reżyserkę i ilustratorkę muzyczną oraz realizatorkę akustyczną - Agnieszkę Szczepańczyk.

Polskie Radio Dzieciom było obecne na wszystkich festiwalowych wydarzeniach.

Wśród konkursowych słuchowisk dla dzieci 20 września zaprezentowane zostało słuchowisko "Przygody Niepyłki i Apolinki" wyprodukowane przez Polskiego Radio Dzieciom, prezentujące bogactwo dzikiej przyrody chronionej. Należy ono do serii "Dzikich słuchowisk" powstających we współpracy z parkami narodowymi.  
Twórcą i reżyserem słuchowiska "Przygoda Niepyłki i Apolinki" jest Krystian Tyrański – podróżnik, prezenter Polskiego Radia Dzieciom, twórca "Dzikiej Odysei" – programu edukacyjnego, popularyzującego podróżowanie rodzin do polskich parków narodowych.  

Przygoda Niepyłki i Apolinki grafika_1200.jpg
"Przygoda Niepyłki i Apolinki"

PR Dzieciom uczestniczyło w prezentacjach słuchowisk dla dzieci.  17. i 20 września i dziennikarze stacji rozmawiali z ich twórcami. 
Odbyły się także warsztaty reporterskie i audycje plenerowe.

17 września w godz. 15:00-17:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom"
19 września w godz. 16:00-17:00 "Kulturoteka" (Zobacz fotorelację i posłuchaj załączonej audycji)
19 września w godz. 21:00-22:00 "Kulturalna strefa" (Zobacz fotorelację i posłuchaj załączonej audycji)
20 września w godz. 7:00-10:00 "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom"
20. września w godz. 15:00-17:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" 

Na zdjęciu od lewej Martyna Chuderska dziennikarka PRD i Maria Marcinkiewicz-Górna, autorka słuchowiska "Mirabelka", gość "Kulturoteki" w PR Dzieciom na XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Na zdjęciu od lewej Martyna Chuderska dziennikarka PRD i Maria Marcinkiewicz-Górna, autorka słuchowiska "Mirabelka", gość "Kulturoteki" w PR Dzieciom na XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

Posłuchaj
59:32 2021_09_19 17_00_18_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 19 września godz. 17:00


Posłuchaj
59:32 2021_09_19 21_00_01_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 19 września godz. 21:00

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostali zasłużeni dla sceny radiowej i teatralnej artyści: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Bohaterami licznych imprez towarzyszących byli w tym roku wybitni polscy pisarze, patroni roku 2021: Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid. Ponadto widzowie mogli uczestniczyć w słuchowisku "na żywo" i wielu spotkaniach z gwiazdami Festiwalu. 
***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Słuchowisko Polskiego Radia Dzieciom "Przygoda Niepyłki i Apolinki"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 08:00
Polskie Radio Dzieciom, całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców, zaprasza na nowe słuchowisko przygodowe dla dzieci prezentujące bogactwo dzikiej przyrody chronionej. Akcja "Przygody Niepyłki i Apolinki" rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Słuchowisko zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pienińskiego Parku Narodowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń