Polskie Radio Dzieciom

"Słowik i Babka Natura". Premiera w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 14:58
Spektakl familijny opowiada o Babci Dorze, która całe życie żyła w zgodzie z naturą, mając przy sobie gęś i świnkę. Niestety po śmierci Dziadka nie może mieszkać już sama i musi przeprowadzić się do miasta, do swojej rodziny. Rodzi to wiele nieporozumień, z którymi domownicy muszą sobie poradzić. Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę. Patronem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom.
Audio
  • Premierowy spektakl w Teatrze Andersena w Lublinie oglądały Martyna Chuderska i Julia Rozbiecka – Polskie Radio Dzieciom. Efekt rozmów z twórcami i widownią zarejestrowany tuż po premierze, usłyszeć można było w niedzielnej audycji „Kulturoteka”_02.02.2020.
Słowik i Babka Natura - premiera 1.02.2020. teatr Andersena w Lublinie
"Słowik i Babka Natura" - premiera 1.02.2020. teatr Andersena w LublinieFoto: Tomasz Tylus

Tytułowy słowik stanowi luźną parafrazę baśni Andersena o tym samym tytule. Twórcy sięgają po klasyczną opowieść, by na jej bazie zbudować zupełnie nową, utrzymaną jednak w tym samym duchu historię.

Babcia Dora całe życie mieszkała na wsi. To tutaj czuła się naprawdę dobrze, prowadząc z Dziadkiem tętniące życiem gospodarstwo rolne. Dora nie jest jednak zwyczajną Babcią – rozmawia z Matką Naturą, roślinami i zwierzętami, zna mnóstwo legend i baśni, podczas gdy Dziadek jest zapalonym pszczelarzem.


"Słowik i Babka Natura" - premiera 1.02.2020. teatr Andersena w Lublinie. Patron medialny - Polskie Radio Dzieciom "Słowik i Babka Natura" - premiera 1.02.2020. teatr Andersena w Lublinie. Patron medialny - Polskie Radio Dzieciom

Oboje żyją z przyrodą w pełnej harmonii. Jednak pewnego dnia Dziadek odchodzi, a gospodarstwo trzeba sprzedać. Babcia, wraz z ukochaną świnią i gęsią, jest zmuszona zamieszkać u swojego syna i jego rodziny. Będzie jej bardzo trudno odnaleźć się w betonowym, zasypanym śmieciami mieście, i to u boku rodziny, której zupełnie nie rozumie. Straci tu też kontakt z Matką Naturą, co jeszcze bardziej spotęguje poczucie wyobcowania. Zarówno rodzice, jak i ich syn Witek, bardziej cenią życie materialne, toczone w Internecie. W dodatku nie segregują śmieci i prawie ze sobą nie rozmawiają. Co wyniknie ze zderzenia dwóch tak różnych światów? Przekonajcie się sami.

Wymowa spektaklu, podobnie jak baśni Andersena, stanowi pochwałę tego co prawdziwe, nad tym co sztuczne – prawdziwych relacji i obcowania z naturą, zamiast życia w cyfrowym, mechanicznym świecie.

Premiera spektaklu w sobotę, 1 lutego 2020 roku o g. 17:00.
"Słowik i babka Natura" w reżyserii Przemysława Jaszczaka to spektakl dla dzieci od 8 lat, ale jak mówi reżyser, nawet młodsze dzieci w wieku 6 i 7 lat też mogą go zobaczyć. 

Tekst: Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak
Scenografia: Aleksandra Starzyńska
Teksty piosenek: Magda Żarnecka
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Ruch sceniczny: Michał Ratajski

Obsada: Konrad Biel, Bogusław Byrski, Jacek Dragun, Kinga Matusiak- Lasecka, Łukasz Staniewski, Mirella Rogoza – Biel, Natalia Sacharczuk, Ilona Zgiet.

Więcej na stronie www.teatrandersena.pl

Patronem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom.
Podczas premiery w Teatrze Andersena obecna będzie Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom (autorka m.in. audycji "Kulturoteka" i "Kulturalna strefa" oraz Julia Rozbiecka, reporterka PRD. Po premierze będzie zatem okazja do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i powiania o nich do mikrofonu.

Polskie Radio Dzieciom jest całodobową, cyfrową oraz internetową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo stacja nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 
Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Poprzez audycje pełne dźwięków, program ten wpływa na rozwój wyobraźni, buduje w dziecku kreatywność i wzbogaca wiedzę o świecie.
To bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

jo

 

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca spektakl
Zobacz także
Czytaj także

Z głową w chmurach czyli o żyrafie, która szukała deszczu - premiera

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:00
”Jesteśmy w Teatrze Andersena. Proszę siąść wygodnie, oglądać spektakl, a na końcu – bić brawo!” - taką zachętę przed każdą sztuką teatralną mogą usłyszeć widzowie teatru Andersena w Lublinie. W ”Kulturotece” usłyszeć można było relację z premiery przedstawienia, bardzo ciepło przyjętego przez dzieci i dorosłych: ”Z głową w chmurach czyli o żyrafie, która szukała deszczu”.
rozwiń zwiń