Polskie Radio Dzieciom

Współczesny bajarz polski

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:35
Współczesny bajarz polski to zbiór tradycyjnych polskich legend i baśni. Brzmi mało zajmująco? No właśnie. A przecież opowieści ludowe są wszystkim poza nudą. Straszą w nich diabły, strzygi i demony. Piękne księżniczki bywają podstępne, bracia niegodziwi, a czarnoksiężników przerastają ich skromni uczniowie. Zamysłem przy tworzeniu tego zbioru było, aby młodzi czytelnicy poznali tradycyjne polskie opowieści, nie tylko dlatego, że trzeba, że to lektura obowiązkowa, ale dlatego, że to naprawdę wspaniałe historie.
Współczesny bajarz polski - fragment rozkładówki
"Współczesny bajarz polski" - fragment rozkładówkiFoto: mat. pras.

We współpracy z panią profesor Violettą Wróblewską, specjalistką w dziedzinie literatury ludowej, zostało wybrane dwadzieścia podań, legend i baśni. Są wśród nich teksty ujęte w podstawie programowej, na przykład te opowiadające o polskich pradziejach, ale również te nieco zapomniane: o utopcach, zbóju Madeju czy siedmiu krukach. Napisanie autorskich wersji tych opowieści powierzono Zuzannie Orlińskiej, autorce cenionej za nienaganny styl, wyobraźnię i poczucie humoru.
Nowatorstwo jej tekstów ujawnia się na kilku poziomach: po pierwsze, zaprezentowane w tym tomie baśnie, podania i legendy uwzględniają perspektywę dziecka, które poznaje świat, zadaje pytania, błądzi, poszukuje i dzięki wsparciu dorosłych kształtuje swoją życiową drogę. Druga kwestia dotyczy nakreślonej przez autorkę wizji świata przedstawionego. Atrakcyjnie ukazana rzeczywistość, nawet jeśli w kilku bajkach jest osadzona w odległej przeszłości, nie wydaje się archaiczna czy anachroniczna, ponieważ elementy, z których została zbudowana, dobrano w taki sposób, aby była czytelna i zrozumiała dla współczesnego odbiorcy, podobnie jak język bohaterów. 
I w końcu trzecia niezwykle ważna kwestia, która dowodzi nowoczesności podejścia autorki do materii tradycyjnej bajki ludowej, wiąże się z alternatywnością proponowanych rozwiązań fabularnych. 

Aby ułatwić czytelnikowi poruszanie się po książce podzielono zbiór na cztery części:
Kto ty jesteś? (czyli o polskich pradziejach),
Tam gdzie diabeł mówi dobranoc (czyli wśród ludowych demonów),
Na psa urok (czyli o mocy magicznych zaklęć)
Skąd mam tę moc (czyli o dawnych bohaterach i antybohaterach).

Każda z części została zilustrowana przez inną artystkę, każda w innej technice, nawiązując tym samym do bogatej tradycji ilustratorskiej zbiorów legend polskich. Tekstom towarzyszą obrazy olejne Aleksandry Bujnowskiej, akwarele Jagny Wróblewska, linoryty Katarzyny Kaczor i malarstwo cyfrowe Katarzyny Bogdańskiej.

Autor: Zuzanna Orlińska
Ilustracje: Katarzyna Bogdańska, Aleksandra Bujnowska, Katarzyna Kaczor, Jagna Wróblewska
Projekt: Anna Piwowar
Liczba stron: 290

Polskie Radio Dzieciom jest patrtonem medialnym "Współczesnego bajarza polskiego".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 


 

Zobacz także