X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Niezwykły chłopiec zwany Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 13:00
Pewnemu chłopczykowi tata przygrywał na skrzypcach, gdy ten przychodził na świat. Sześć lat później mały Fryderyk był już znanym w Warszawie artystą.
Audio
  • 01.10.2015 Niezwykły chłopiec zwany Chopinem (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
Niezwykły chłopiec zwany Chopinem
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Już wkrótce zacznie się październik – nastanie jesienna pogoda, słońce będzie jeszcze krócej na niebie, trzeba się będzie cieplej ubrać... A w tym roku, z początkiem października zacznie się również bardzo ważny, międzynarodowy konkurs. I to nie byle jaki! Odbywa się on co pięć lat, i właśnie w tym roku do Warszawy przyjedzie wielu bardzo uzdolnionych artystów, którzy zaprezentują swoje umiejętności przed jury. Konkurencja nie będzie wcale prosta – uczestnicy radzą sobie coraz lepiej z zadaniami konkursowymi. W końcu będzie to już XXVII edycja tego wydarzenia. Mowa oczywiście o Konkursie Chopinowskim!

Tylko czy sam konkurs pianistyczny wystarczy, aby Filip zapomniał o zbliżającej się, październikowej pogodzie? Przecież uczestnicy rywalizacji już nie mogą się tego października doczekać! Jak więc zarazić taką postawą Filipa? Jest tylko jedna możliwość – Leopold będzie musiał opowiedzieć przyjacielowi jakąś ciekawą historię.

Najlepsza będzie ta o chłopcu, któremu tata grał na skrzypcach, gdy ten przychodził na świat. Chłopcu, który w wieku 6 lat zaczął naukę gry na fortepianie, a rok później skomponował swoje pierwsze utwory – polonezy, i był zapraszany przez warszawiaków do swoich domów, aby im grać. Wystąpił nawet przed prawdziwym księciem – ten zaś był tak zachwycony, że kazał powtórzyć występ. Chłopiec ten, gdy miał 8 lat zaczął dawać własne koncerty, a publiczność zawsze była zachwycona. Zatem opowieść Lwa będzie o "cudownym dziecku", które dorastając, ukazywało coraz to nowe talenty – ślicznie rysowało, pisało wspaniałe wiersze i na dodatek potrafiło naśladować każdego, kogo tylko zechciał. Chłopiec ten miał na imię Fryderyk.

W czasie "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" na pewno poznamy pełną i bogatą opowieść o życiu małego Frycka. W końcu Leopold jest wielkim fanem muzyki klasycznej i historii – zapewne zna bardzo wiele ciekawostek związanych z polskim, muzycznym geniuszem.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew Leopold Grzywa oraz Filip Karocki, Królik. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Zaprasza Janusz Zadura.

Zobacz także