X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” most?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 11:00
Może być wiszący, lub drewniany, kolejowy lub drogowy, a nawet ruchomy. Łączy ze sobą dwa brzegi i choć wydaje się mało skomplikowaną budowlą, to jednak projektują go zdolni inżynierowie, ponieważ musi on utrzymać duży ciężar.
Most Grunwaldzki
Most GrunwaldzkiFoto: pixabay/joannaziel0
W jaki sposób dostać się suchą nogą na drugą stronę rwącej rzeki lub przejść nad głębokim urwiskiem? Nic prostszego jak zbudować most. Tylko jak zrobić, aby nie ugiął się pod ciężarem samochodu lub pociągu? Jak przycumować pod wodą podtrzymujące go filary – czy do tego potrzeba nurków i podwodnych koparek? Czy wiecie, że jest taki zwyczaj, iż zanim most zostanie oddany do użytku, musi on zostać obciążony wielkimi ciężarówkami, a wtedy jako pierwszy wchodzi na niego jego konstruktor? W ten sposób sprawdza on, że jego dzieło jest stabilne i trwałe,
Dlaczego mosty sa różne – jedne maja łuki pod sobą, inne nad – jakby były odwrócone. Od czego to zależy? Oraz jakie były pierwsze mosty. Zapytamy również pewnego bobra po co robi mostki ze zwalonych nad rzeką drzew. Czy to skutek uboczny budowy jego domu?
Jak działa most? Zaprasza Myszka Fela oraz jej goście - opiekun Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej, dr inż. Wojciech Karwowski i ciekawe świata dzieci.

Audycja "Jak to działa" to spotkanie z Myszą Felą, Ewą oraz dziećmi. Fela to wakacyjna przyjaciółka Ewy, która całe swoje życie podróżowała. Od jakiegoś czasu Fela mieszka w Polskim Radiu Dzieciom. Ponieważ miała bardzo dużo przygód, bardzo dużo widziała i bardzo dużo wie, jest idealnym pomocnikiem w odkrywaniu świata. Bo otaczający nas świat jest niezwykle ciekawy. A najwspanialszymi jego badaczami są dzieci, które są bardzo ciekawe: jak i co działa? Dlaczego góry są wysokie? Skąd się biorą kolory? Po co nam włosy na głowie? Jak działa sen? Szukajcie razem z nami odpowiedzi na te i na wiele innych interesujących pytań. Zaprasza Ewa Gorzelak.

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą niedzielę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w niedzielę, 29 maja.

Zobacz także