Polskie Radio Dzieciom

Czy wirusy naprawdę mają korony?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:34
Gościem Artura Wolskiego w "Mini Eurece" był prof. dr hab Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji m.in. o tym dlaczego wirusy wyglądają jak z kosmosu, czy są piękne i złożone, czy niektóre z nich rzeczywiście mają korony i jak należy takiego wirusa łapać, żeby go zbadać?
Audio
  • Jak wirusolog łapie wirusy, żeby je zbadać? (Mini Eureka/Polskie Radio Dzieciom)_12.02.2020.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Kiedy profesor był małym chłopcem, interesował się chemią, lubił rozkręcać różne rzeczy. Gdy dostawał zabawki też je rozkręcał bo chciał zobaczyć co jest w środku i próbował zrozumieć, na co patrzy. Dopiero na studiach zainteresował się biochemią. Dziś jest wirusologiem czyli naukowcem, który przez mikroskop ogląda wirusy. Są to małe cząstki, niewidzialne gołym okiem. W audycji "Mini Eureka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmowa o tym, jak one działają i jak wyglądają. 

Zapraszamy do wysłuchania całości zapisu audycji.

Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Gość: prof. dr hab Krzysztof Pyrć / UJ
Data emisji: 14.02.2019.
"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.

***
Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.
Stacja Polskie Radio Dzieciom nie nadaje reklam!

jo

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Jak obudzić w dzieciach kreatywność szyjąc kolorowe ubranka

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:10
Kiedy była mała, to już w domu babci próbowała szyć ubranka dla lalek. A jak sama urodziła córkę i żal jej było wyrzucić ubranka dziecka -  wtedy ze śpioszków, skarpetek i kawałków materiału zaczęła tworzyć maskotki i przytulanki. Tak powstał KicKic. Jest szmacianym zającem, ma długie nogi i łapki, duże oczy. Jest ważny, bo był pierwszy, a teraz ma całą rodzinę szmacianych zajęcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życiowy pożytek" z matematyki

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 14:23
Czy myśleliście kiedyś o tym, że cały świat wokół nas jest matematyką? Wiele rzeczy i procesów bez niej nie istnieje. Matematyka uczy dyscypliny pracy i uczula, że w działaniu jest zarówno początek, środek jak i koniec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mini Eureka". Dzień mózgu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 11:04
Jaki organ sprawia, że jesteś tym, kim jesteś? Oczywiście - mózg! Jego budowa jest skomplikowana i zawiłości jego działania jeszcze nie do końca są odkryte. Odkrywamy je w Polskim Radiem Dzieciom wybierając się z mikrofonem "Mini Eureki" na warsztaty dla dzieci i młodzieży organizowane w jednej z warszawskich uczelni.
rozwiń zwiń