!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Lilana" - opowieść o pięknym miejscu w środku lasu 

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 15:00
Lilana - wioska, prawie jak każda inna, tyle, że w środku lasu pełnego magii i tajemnic. Natalia to mieszkająca tam dziewczynka. Z rodzicami, małym bratem, a nawet psem. Niby zwyczajni. Tylko, że mama maluje obraz za obrazem, a pies boi się walizek. 
Audio
  • Małgorzata Strękowska-Zaremba - autorka "Lilany" gościem Martyny Chuderskiej (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_29.12.2019.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Autorką tytułowej "Lilany" jest Małgorzata Strękowska-Zaremba, dziennikarka, autorka podręczników, ale i pisarka książek dla dzieci. Spod jej pióra wychodzą historie niezwykłe, tajemnicze, pełne emocji. A opowieść o Lilanie to taka książka dla starszych dzieci, która również dorosłych nie pozostawi obojętnymi. 

Skąd pomysł na tę historię? - Niektóre moje książki piszę jakby bezmyślnie, a inne się we mnie nawarstwiają i dopiero potem zaczyna się we mnie to sklejać. Lilana tak się we mnie gromadziła po troszku. Zawsze myślałam, że świat który widzę, jest dla mnie za ciasny, że się w nim nie mieszczę, że muszą istnieć jakieś inne światy, jakaś nadrzeczywistość, tylko trzeba do niej trafić… Zbierałam też różne historie dotyczące fantastycznej części tej książki i części realistycznej. Książka wzięła się też z mojego odkrycia, że są matki, niby takie jak my, ale nie starcza im miłości do dzieci, a w małżeństwie czują się źle. Biorą na siebie rolę i nie są w stanie jej sprostać. Pomysł na część fantastyczą książki przyszedł mi natomiast do głowy po obejrzeniu filmu mojego brata, Jana Strękowskiego, o polskich artystkach lalkarkach. Widok tych lalek mnie poruszył, pomyślałam, że będzie mi to siedziało w głowie dopóki czegoś o tym nie napiszę" - opowiadała autorka. 

Książka, która powstała z tych pomysłów jest zarówno tajemnicza jak i pełna grozy. - Siedząc wygodnie w fotelu czasem lubimy się bać. Ja to mam od dziecka. Zawsze lubiłam tajemnice i niesamowite historie. Kiedy byłam mała spotykałyśmy się z koleżankami, siedziałyśmy przy kaflowym piecu i każda musiała wymyślić taką bajkę, która przerazi słuchających - powiedziała gość Martyny Chuderskiej w audycji "Kulturoteka"

Historia Liliany jest pewną pułapką dla czytającego. - Chciałam pokazać temu dorastającemu czytelnikowi, że literatura to również tajemnica. Że on sam musi sobie "dośpiewać " tę historię. - tłumaczy autorka. - I myślę,że taka literatura, taka proza, jest wstępem do rozumienia poezji, dodała autorka.
Mottem opowieści jest cytat z rapu Taco Hamingwaya: "Nie wierz w nic". 
Ale trudno nie wierzyć w nic. 
Więc gdzie jest Lilana? Czemu nie ma jej na żadnej mapie? I czy w ogóle jest takie miejsce, w którym rodzina może zacząć żyć na nowo? 
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Kulturoteka"
Gość: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Data emisji: 22.12.2019
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Opowiadacz "Słowem namaluje"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 06:00
Jego zdaniem opowiadanie i słuchanie baśni to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu. Powieści poruszają nasze umysły jak również i serca. Tworzą poczucie więzi wewnątrz grupy a wspólne opowiadanie pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości. Rozwinięciem tych słów jest rozmowa w załączonej audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer po Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 08:00
Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej połowy XVII stulecia. Już wtedy miasto odwiedzały wędrowne zespoły, zapoznając publiczność z nowinkami teatralnymi i operowymi. W dzisiejszej "Kulturalnej Strefie" zajrzeliśmy do zakamarków wrocławskiej opery.
rozwiń zwiń