Polskie Radio Dzieciom

"W dzieciństwie miałam bardzo dużo szczęścia". Rozmowa z Justyną Bednarek

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 16:45
Kłopoty zdrowotne sprawiły, że część dzieciństwa minęła jej na ćwiczeniach. Żeby umilić dziecku ten trudny czas, rodzice dużo jej czytali i opowiadali bajki. Mama zajmowała się "twardą rzeczywistością" a od zabaw w domu był tata. To z nim chodziła na codzienne spacery i przynosiła bukiety bzu. Razem z nim opowiadała historie myszki Pik, niewidzialnego przyjaciela małej dziewczynki. 
Audio
  • Rozmowa z Justyną Bednarek, autorką książek dla dzieci o dzieciństwie i wpływie literatury na małego człowieka (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_31.05.2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/congerdesign

W "Kulturotece" zaprosiliśmy na wyjątkowe spotkanie z Justyną Bednarek, autorką wielu książek dla dzieci (między innymi: "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" i "Babcochy"), absolwentką szkoły muzycznej, romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

W przeddzień Dnia Dziecka opowiedziała Martynie Chuderskiej o swoim dzieciństwie .Bez jakiego obrazu na ścianie nie wyobraża sobie codzienności? Czemu mity greckie są dla niej ważne? Na czym polegała zabawa w kapitana i bosmana, w którą bawiła się z tatą (a kiedy urodził się brat - to także z nim, jako marynarskim “majtkiem”)? Czy lubiła grać na pianinie? I dokąd co roku płynie z przyjaciółmi, żeby spełniać dziecięce marzenie o morskich podróżach? 

W rozmowie tej Justyna Bednarek opowiedziała także o książkach, które jak sama przekonuje to "pierwsze dzieło sztuki, z jakim obcuje  mały człowiek. I jeśli w książce dziecko dostanie tandetę, to ta tandeta zakiełkuje w nim na długo, jeśli nie na zawsze.”

Więcej w załączonej audycji.

Audycja "Kulturoteka"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 31.05.2020.
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

To audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Wszystkie audycje nadawane na antenie stacji, znaleźć można na stronie internetowej polskieradiodzieciom.pl. Pięknie ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie rozbudzają  spostrzegawczość i ciekawość świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwiają dotarcie po poszukiwanych treści.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Literatury "Rabka Festival"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 11:00
8 lipca rozpocznie się 7 Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2020". Do uczestnictwa w festiwalu zaproszeni są mali i duzi miłośnicy literatury oraz Ci, którzy chcą spróbować sił w różnych dziedzinach sztuki. W programie przewidziano spotkania z czołowymi twórcami literatury dziecięcej, cykl spotkań dla dorosłych i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Tegoroczny festiwal potrwa do 11 lipca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz prawo być twórcą! 

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 23:02
Pomysł, idea, inspiracja, swoboda, czasem są takie chwile, kiedy pomysł, który przyjdzie nam do głowy tak nam tę głowę zaprzątnie, że nie ma rady, koniecznie musimy go zrealizować. Jak przekonują autorzy kampanii "Jesteś twórcą - masz prawo", tworzyć i liczyć na ochronę swoich pomysłów może każdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzeba dziecku mówić, jak  jest dla nas ważne. Rozmowa z Markiem Michalakiem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 12:00
Jest społecznikiem, zaprzyjaźnionym z dziećmi i zafascynowanym osobą Janusza Korczaka. A także Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Przez dziesięć lat pełnił też funkcję Rzecznika Praw Dziecka. 
rozwiń zwiń