Polskie Radio Dzieciom

"Beskid bez kitu". Książka o smakach, zwierzętach i ludziach Łemkowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 06:00
Książka Marii Strzeleckiej "Beskid bez kitu" rozbudza ciekawość za górami, potęguje tęsknotę za dzieciństwem, przypomina smak drożdżówek i tęsknotę za samotnością tylko dla siebie. To książka niezwykła, która dzieciom daje zrozumieć, jak dobrze jest żyć poza zasięgiem sieci komórkowych, a dorosłym czytelnikom pomaga przywołać zapomniane dziecięce wspomnienia, ale i choć trochę zrozumieć żal za utraconym wskutek "Akcji Wisła" światem łemkowskim.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/vipman

Zapraszamy na radiowe spotkanie z dziewczyną, która przyjechała kiedyś z Warszawy w Beskid Niski i pokochała go.

Posłuchaj
59:18 07.06. Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom.mp3 Literacka opowieść o Łemkowszczyźnie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marią Strzelecką.

Jej literacka opowieść o Łemkowszczyźnie, to pięknie poprowadzona piórem i grafiką historia o tych górach, obecnych i tych sprzed pół wieku, o ich tajemnicach, kulturze, magii i przyrodzie.

Autorka dawno temu zabłądziła na ten "koniec mapy", podróżując z Bieszczadów w Tatry. - Nagle okazało się, zupełnie nagle, że pomiędzy nimi jest Beskid. Taka tajemnicza, zapomniana kraina, o której w liceum mało kto mówił. No i chyba "mnie trafiło" po prostu - wspomina Maria Strzelecka w studiu Polskiego Radia Dzieciom. - Okazało się, że jest tam dziko, są zwierzęta, jest pięknie, jest cicho. To coś takiego, co można nazwać "swoim wewnętrznym światem w miejscu geograficznym" - siebie też tam można odnaleźć - zapewnił gość "Kulturoteki". 
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja "Kulturoteka"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 7.06.2020.
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

To audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Wszystkie audycje nadawane na antenie stacji, znaleźć można na stronie internetowej polskieradiodzieciom.pl. Pięknie ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie rozbudzają  spostrzegawczość i ciekawość świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwiają dotarcie po poszukiwanych treści.

jo
Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca DAB+
Zobacz także
Czytaj także

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Literatury "Rabka Festival"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 11:00
8 lipca rozpocznie się 7 Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2020". Do uczestnictwa w festiwalu zaproszeni są mali i duzi miłośnicy literatury oraz Ci, którzy chcą spróbować sił w różnych dziedzinach sztuki. W programie przewidziano spotkania z czołowymi twórcami literatury dziecięcej, cykl spotkań dla dorosłych i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Tegoroczny festiwal potrwa do 11 lipca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz prawo być twórcą! 

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 23:02
Pomysł, idea, inspiracja, swoboda, czasem są takie chwile, kiedy pomysł, który przyjdzie nam do głowy tak nam tę głowę zaprzątnie, że nie ma rady, koniecznie musimy go zrealizować. Jak przekonują autorzy kampanii "Jesteś twórcą - masz prawo", tworzyć i liczyć na ochronę swoich pomysłów może każdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W dzieciństwie miałam bardzo dużo szczęścia". Rozmowa z Justyną Bednarek

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 16:45
Kłopoty zdrowotne sprawiły, że część dzieciństwa minęła jej na ćwiczeniach. Żeby umilić dziecku ten trudny czas, rodzice dużo jej czytali i opowiadali bajki. Mama zajmowała się "twardą rzeczywistością" a od zabaw w domu był tata. To z nim chodziła na codzienne spacery i przynosiła bukiety bzu. Razem z nim opowiadała historie myszki Pik, niewidzialnego przyjaciela małej dziewczynki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z Barbarą Gawryluk o Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:00
W oczekiwaniu na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju, który odbędzie się w połowie lipca, zapraszamy na spotkanie z pisarką, dziennikarką, organizatorką i uczestniczką rabczańskich spotkań - Barbarą Gawryluk.
rozwiń zwiń