Polskie Radio Dzieciom

Fasolki mają 40 lat! Relacja z jubileuszowego koncertu zespołu 

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 16:00
Dziecięcy zespół Fasolki powstał w 1983 roku, a w tym roku  obchodzi czterdziestolecie. 26 i 27 maja odbyły się jubileuszowe koncerty jednoczące zarówno fanów, jak i członków zespołu. W kulminacyjnych momentach na scenie było około stu osób, a w  projekcie Fasolki przez cały czas jego trwania wzięło udział ponad tysiąc dzieci.   
Fasolki mają 40 lat Relacja z jubileuszowego koncertu zespołu
Fasolki mają 40 lat! Relacja z jubileuszowego koncertu zespołu Foto: mat. prom.

Zespół Fasolki ma na swoim koncie takie przeboje jak: "Witaminki", "Bursztynek", "Myj zęby" czy "Mydło lubi zabawę". To właśnie Fasolki występowały w kultowych już programach, m. in Budzik czy Jedyneczka i koncertowały nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Za nami koncerty podsumowujące 40 lat działalności zespołu, a w Gwiazdozbiorze relacja z koncertu, który odbył się 26 maja w Warszawie. 

Posłuchaj
59:34 2023_06_18 15_00_19_RadioDzieciom_Gwiazdozbior.mp3 Fasolki mają 40 lat! Relacja z jubileuszowego koncertu zespołu  Gwiazdozbiór 18 czerwca godz. 15:00

Szykowaliśmy się do tego koncertu od października, co twa tygodnie w soboty i niedziele były próby - wspominała Ewa Chotomska, założycielka zespołu Fasolki. Była to ciężka praca, która oprócz strony muzycznej, obejmowała także stroje, rekwizyty oraz choreografie. Za te ostatnie odpowiada Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk.

Taniec jest moją pasją. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiałam w Fasolkach i właściwie wtedy zdałam sobie sprawę z tego, że taniec będzie moim zawodem - wspominała na antenie Polskiego Radia Dzieciom tancerka, choreografka i choreoterapeutka - Taniec, tak jak ruch sceniczny, jest szalenie ważny w każdym przedsięwzięciu teatralnym.

To, co charakteryzuje moje choreografie to pewna swoboda. Staram się robić ilustracje ilustracje parateatralne do poszczególnych piosenek wykorzystując np. elementy zabaw dziecięcych, bo to jest bardzo ważne - podkreśliła Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk - Udaje nam się stworzyć opowieści poparte rekwizytem i zabawą. Czasami rekwizyt jest pretekstem do ruchu, kluczem do pewnej opowieści. Bardzo lubię wykorzystywać rekwizyty w tańcu, bo myślę, że one oprócz tego, że urozmaicają, to jeszcze mają swoje życie. Taniec to są emocje w ciele - podkreśliła.

Z układem tanecznym musi więc współgrać nie tylko sama piosenka, ale też rekwizyty oraz stroje -  Czasami jest układ, do którego bardzo trudno nam zdobyć rekwizyty, odgadnąć myśl choreografa i żeby to pasowało do danej grupy wiekowej, bo to też jest bardzo istotne - tłumaczyła Anna Chruscikowska - Kostiumy muszą być wygodne i muszą dawać swobodę ruchów. 

Zapraszamy do wysłuchania relacji z jubileuszowego koncertu Fasolek w audycji Gwiazdozbiór na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Audycja: Gwiazdozbiór

Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Ewa Chotomska - założycielka zespołu Fasolki, autorka, scenarzystka, Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk - choreografka zespołu Fasolki, Anna Chruścikowska - mama, kostiumy i rekwizyty
Data emisji: 18.06.2023
Godzina emisji: 15:00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

"A ja nie chcę spać" i inne płyty Ani Brody w Gwiazdozbiorze PRD

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 17:44
W Gwiazdozbiorze na antenie Polskiego Radia Dzieciom wsłuchujemy się w twórczość Ani Brody, która jest wokalistką, cymbalistką, kompozytorką oraz autorką tekstów.  Jak zaczęła się jej przygoda z muzyką? Czym dla niej jest muzyka? Jakie są jej muzyczne plany?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z programu "The Voice Kids" w "Gwiazdozbiorze" PRD

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 21:10
W miniony weekend miał miejsce finał 6. edycji programu muzycznego dla dzieci "The Voice Kids". Zwyciężyła 14-letnia Martyna Gąsak. Na relacje z wydarzenia zapraszamy do audycji Gwiazdozbiór. 
rozwiń zwiń