Polskie Radio Dzieciom

"A ja nie chcę spać" i inne płyty Ani Brody w Gwiazdozbiorze PRD

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 17:44
W Gwiazdozbiorze na antenie Polskiego Radia Dzieciom wsłuchujemy się w twórczość Ani Brody, która jest wokalistką, cymbalistką, kompozytorką oraz autorką tekstów.  Jak zaczęła się jej przygoda z muzyką? Czym dla niej jest muzyka? Jakie są jej muzyczne plany?
Ania Broda w studiu PRD
Ania Broda w studiu PRDFoto: PR

Utwory, które wykonuje Ania Broda bardzo często są kojarzone z techniką śpiewu białego. – Śpiew biały wywodzi się z muzyki tradycyjnej, ludowej, czyli pochodzi od tych ludzi, którzy mieszkali na wsi, nie chodzili do szkół i nie uczyli się tego, jak robić muzykę, a tworzyli sztukę, która przetrwała pokolenia – mówiła w audycji Gwiazdozbiór. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele płyt, zarówno solowych, jak i tych, które są efektem współpracy. Jak przyznała, największy sentyment ma do płyty „A ja nie chcę spać’, ale nie chciałaby, żeby pozostałe płyty czuły się pominięte.  

Posłuchaj
59:48 2023_04_30 15_00_04_RadioDzieciom_Gwiazdozbior.mp3 "A ja nie chcę spać" i inne płyty Ani Brody w Gwiazdozbiorze PRD_Gwiazdozbiór 30 kwietnia godz. 15:00

 

Ania Broda organizuje warsztaty dla dzieci. – To jest fascynujące, że można o tym opowiadać bardzo długo, w momencie opowieści natrafiając na jakiś obraz –tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom – Głos jest takim instrumentem, którego nie widzimy, a praca z głosem to jest praca z wyobraźnią – dodała wokalistka. 

Do stworzenia utworu może ją zainspirować wszystko. – Sztuka daje możliwość odtworzenia czegoś realistycznie, a jednocześnie możesz opowiedzieć coś zupełnie innym językiem – wyznała Ania Broda. O sobie mówi, że nieustannie inspiruje się spojrzeniem na świat dzieci i młodzieży. – Mądrość starszych ludzi jest ważna, ale Wasze świeże spojrzenie i to, że nazywacie różne rzeczy, począwszy od momentu kiedy zaczynamy mówić, słowotwórstwo i tworzenie jest z nami po prostu od początku. To też jest dla mnie niesamowite, że jesteśmy kreatywni od bobasa. 

Jak wspomina wokalistka, przez całe dzieciństwo skakanka służyła jej za mikrofon, a niezabudowany ganek oraz schody przed domem były jej sceną. W szkole podstawowej nudziła się czasem na lekcjach muzyki, bo zdecydowanie szybciej radziła sobie z pewnymi rzeczami i wyróżniała się na tle grupy. 

Gdy jako dziecko Ania Broda zastanawiała się, kim zostanie w przyszłości, wiedziała, że chce być osobą, która naprawia innych i upiększa świat. Choć jako dziecko angażowała się w wiele inicjatyw, przebywanie na scenie na samym początku wiele ją kosztowało. – Jak oglądam zdjęcia z tamtych czasów, to zamykałam oczy, bo tak mi było łatwiej. Mimo to dzięki miłości do muzyki przezwyciężyła stres. Interesowały ją różne gatunki i nigdy się nie ograniczała, jednak „swoją” muzykę zaczęła tworzyć dopiero gdy została mamą.  

Więcej o życiu i twórczości Ani Brody, a także o wygranej Sabiny Bednarz w plebiscycie Osobowości Roku 2022 w Kategorii Kultura w Gwiazdozbiorze na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Gwiazdozbiór
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Ania Broda – wokalistka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów
Data emisji: 30.04.2023
Godzina emisji: 15:00

Playlista:
- Hula hoop - Sara James
- I lived - One Voice Children's Choir
- Jak wygląda wiatr - Ania Broda
- Dzikie wróżki - Ania Broda
- Dobra energia - Ania Broda

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Karolina Olszewska o słowach którymi posługują się tylko tancerze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 17:41
"Śpiewać każdy może" tak mówią słowa pewnej piosenki, a czy każdy może tańczyć? Na to pytanie, miedzy innymi, odpowiedziała nasza gwiazda tygodnia. Karolina Olszewska - młoda tancerka, zwyciężczyni pierwszej edycji "You can dance - Nowa generacja" w audycji "Gwiazdozbiór" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowa Konferencja Korczakowska

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 17:41
W "Gwiazdozbiorze" odwiedziliśmy siedzibę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w którym 20 października odbyła się Międzynarodowa Konferencja Korczakowska. Co się wówczas działo? Jakie tematy poruszano? Co ma wspólnego Janusz Korczak z prawami dziecka? Posłuchajcie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matylda Czarnota z kanału "Świat Matyldy". Rozmowa z młodą influencerką

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 15:00
Matylda Czarnota jest 13-letnią influencerką, bohaterką kanału familijnego "Świat Matyldy", który założyła i prowadzi wraz z rodzicami i siostrą. Na swoim kanale i w mediach społecznościowych pokazuje swoje życie, nastoletnie rozterki i wspaniałe podróże. Oprócz prowadzenia kanału na YouTube, który nasza bohaterka prowadzi od 6 roku życia, Matylda gra również w reklamach i teatrze. 
rozwiń zwiń