Ekumenia

Wspólna Eucharystia w podzielonym Kościele

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 06:01
Czy możliwe jest wspólne sprawowanie Eucharystii w podzielonym Kościele? Dyskutowało na ten temat czterech biskupów z różnych kościołów chrześcijańskich: abp Paisjusz (Martyniuk) z Kościoła prawosławnego, abp Stanisław Budzik, reprezentujący Kościół rzymskokatolicki, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz bp Paweł Hause z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Panel na temat Eucharystii poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne w prawosławnej lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego. Następnie debata odbyła się w Lubelskim Centrum Kultury Prawosławnej.

Wstęp historyczny i prowadzenie debaty przypadły ks. prof. Przemysławowi Kantyce z KUL. Naukowiec podkreślał w swojej wypowiedzi, że wspólne łamanie Chleba było w starożytności znakiem rozpoznawczym chrześcijan. Abp Paisjusz (Martyniuk) mówił, że dla Kościoła prawosławnego Eucharystia jest Kościołem, bo bez niej Kościół nie istnieje. Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski powołując się na Jana Pawła II akcentował, że Kościół żyje dzięki Eucharystii.

Bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego mówił, że w Polsce ewangelicy reformowani stanowią niewielką grupę. Zaledwie kilkutysięczną. Podkreślił, że w tej wspólnocie znaleźli się potomkowie Braci Czeskich, którzy znaleźli dom w tolerancyjnej Polsce.

Z kolei bp Paweł Hause z Kościoła ewangelicko-augsburskiego mówił o tym, że Kościół luterański ma dwa sakramenty: chrzest i Eucharystię. A to dlatego, że przyjęto inną definicję sakramentu.

Podczas panelu znalazło się pytanie o możliwość wspólnej Eucharystii, choćby w kontekście tak wielu kroków pojednawczych, które ukazały wiele podobieństw istniejących wśród wspólnot kościelnych. Prawosławny biskup Abel podkreślał na zakończenie, że ważne jest spotkanie przedstawicieli różnych tradycji, które wzbogaca, czyni przyjaciółmi i pozwala życzliwie rozmawiać.

Debata została zorganizowana 28 czerwca 2018 r. w ramach projektu Lublin miasto zgody religijnej. „Lublin ekumeniczny 2018. W stulecie odzyskania niepodległości (1918-2018)”.

Zobacz więcej na temat: wiara